Cała treść

Rozmowy o przyszłości – relacja z Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO

Rozmowy o przyszłości - relacja z  Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPOŚwiatowe premiery, nowości rynkowe, debaty na szczycie o przyszłości branży, Mistrzostwa Polski Kierowców Autobusów. Jednym słowem – Kielce na trzy dni przemieniły się w stolicę europejskiego transportu .
W branży transportu publicznego co roku dokonują się wielkie zmiany. W życie wchodzą nowe długo i krótkoterminowe strategie rozwoju. Poprawa efektywności energetycznej, rozwój i wykorzystanie technologii niskoemisyjnych, usprawnienie systemów prawnych i finansowych czy promocja komunikacji publicznej to jedne z najważniejszych tematów dla branży transportowej.
Wszystko, co związane z tymi zagadnieniami można było znaleźć w Targach Kielce na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO. Na liście wystawców tych targów znaleźli się liderzy rynku z Polski i zagranicy. Podczas TRANSEXPO stoiska pełne były pojazdów nowej generacji gwarantujących najwyższy standard, komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów. W tym roku swój potencjał zaprezentowało 120 firm z Niemiec, Szwecji, Holandii, Austrii, Turcji, Hiszpanii, Francji, Belgii i Polski. Z ich ofertą zapoznało się ponad 4 tysiące specjalistów.
Światową premierę rynkową przyszykowała firma EvoBus Polska, która po raz pierwszy pokazała publiczności super ekologiczny i super ekonomiczny autobus miejski Mercedes-Benz Conecto z silnikiem Euro 6.
Targi bogate były w wydarzenia towarzyszące. Jak co roku dzień przed otwarciem targów konferencję specjalistyczną zorganizowała Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem „Transport miejski jako element Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej”. Tematyka ta wychodziła naprzeciw zagadnieniom dotykającym m.in. założeń do Krajowej Polityki Miejskiej, projektowi CHALLENGE, zarządzania mobilnością oraz wsparcia przewozów transportu miejskiego w polityce transportowej miasta, metod poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji w transporcie miejskim w działaniach operatorów transportu miejskiego oraz rozwoju konstrukcji i wyposażenia autobusów w kierunku niskoemisyjności. Podczas spotkania głos zabrali wysokiej klasy fachowcy, a wśród nich Alain Flausch, Sekretarz Generalny UITP, przedstawiciele agend rządowych, przedsiębiorstw transportu miejskiego z całej Polski, uczelni wyższych i firm – producentów pojazdów transportu zbiorowego.
Ponadto ważnym wydarzeniem było, po raz pierwszy na kieleckich targach, spotkanie polskich członków prestiżowej organizacji Union Internationale des Transports Publics – to sieć stworzona na rzecz operatorów oraz zarządów transportu publicznego, producentów oraz instytucji naukowych. Jest to platforma globalnej współpracy, rozwoju biznesu i dzielenia się know-how. Członkami  UITP jest 3400 firm i instytucji z 92 krajów.
SONY DSCIGKM stworzył także wystawę zabytkowych autobusów. Wśród eksponatów znalazły się Jelcz 021, Ikarus 280, Jelcz 043, Jelcz M-11, Chausson AH48 – KMKM/MZA Warszawa i San H-01 – Autosan. Było również coś ekstra czyli wyprodukowany w 1976 roku Jelcz 043 w wersji cabrio. Eksponaty przyjechały z: Krakowa, Poznania, Warszawy, Białego Stoku i Nowego Sącza. Wystawie towarzyszyły eventy i warsztaty.
Redakcja „PT Busa” we współpracy ze Stowarzyszeniem Kierowców Klub Polskiego Trakera i Targami Kielce zorganizowała z kolei 5. Mistrzostwa Polski Kierowców Autobusów. Tegoroczne zawody wyłoniły nie tylko najlepszych kierowców autobusów lokalnych i turystycznych, ale były również eliminacjami najlepszych reprezentantów Polski w kategorii autobusy do Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR w 2014 roku. Podczas kieleckich mistrzostw po raz pierwszy rozegrano dodatkową kategorię „open” przeznaczoną dla kadry kierowniczej z firm przewozów pasażerskich. W tym wypadku walka toczyła się o puchar wydawcy „PTBusa”.

(Źródło: Targi Kielce S.A.)