10 października br. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (Rady TTE), w którym wziął udział Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w MTBiGM. Było to pierwsze formalne posiedzenie Rady TTE podczas prezydencji litewskiej (1 lipca 2013 r. – 31 grudnia 2013 r.).
Ministrowie przyjęli stanowisko Rady do wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 219/2007 w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia w celu opracowania europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR) w odniesieniu do przedłużenia wspólnego przedsięwzięcia do roku 2024.
Ministrowie przyjęli podejście ogólne do:
– wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wieloletniego finansowania działań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego w zakresie reagowania na zanieczyszczenia spowodowane przez statki oraz zanieczyszczenia morza spowodowane przez instalacje naftowe i gazowe,
– wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie bezpieczeństwa kolei (wersja przekształcona),
– wniosku w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 912/2010 ustanawiające Agencję Europejskiego GNSS.
Podczas posiedzenia Rady TTE ministrowie wzięli również udział w debacie orientacyjnej w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 261/2004 ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów oraz rozporządzenie (WE) nr 2027/97 w sprawie odpowiedzialności przewoźnika lotniczego w odniesieniu do przewozu drogą powietrzną pasażerów i ich bagażu.
Ponadto, odbyło się spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej sprawują obecnie Węgry (lipiec 2013 r. – czerwiec 2014 r.). Ministrowie wysłuchali prezentacji programu prezydencji węgierskiej w grupie V4, omówili tematy będące przedmiotem prac Rady UE i możliwość powołania grupy wysokiego szczebla mającej za zadanie intensyfikację współpracy państw grupy V4 w zakresie rozwoju sieci transportowej.
(Źródło: MTBiGM)