W latach 2011-2013 w ramach projektu QUEST opracowano narzędzie zarządzania jakością, którego głównym celem jest wsparcie małych i średnich miast w rozwoju własnej strategii, w zakresie zrównoważonej mobilności dzięki pomocy zewnętrznego eksperta – audytora QUEST.
W trakcie projektu narzędzie zostało zastosowane w 46 miastach z 14 krajów. Wyniki projektu, w tym wniosków dotyczących zarówno krótko-jak i długoterminowych działań na rzecz zrównoważonego transportu, a także usprawnień organizacyjnych w celu wzmocnienia zdolności miasta, dostępne są na stronie internetowej działania.
Metoda QUEST jest odpowiednia dla każdego miasta, niezależnie od tego, czy ma dobrze rozwinięty plan mobilności, może być używana jako stopniowy proces prowadzący do utworzenia planu zrównoważonej mobilności w miastach.
Eksperci QUEST dostosowują politykę zrównoważonej mobilności do rodzaju transportu i pomagają miastom podjąć decyzję, która polityka transportowa jest priorytetowa i jak zwiększyć efektywne wykorzystanie dedykowanego finansowania danych projektów. Wiedza ta może być cenna, w szczególności w momencie, gdy środki i zasoby są ograniczone.
W celu wykorzystania wiedzy i zapewnienia jakości metodologii utworzono Akademię QUEST, której nadrzędnym zadaniem jest nadal szkolić biegłych rewidentów w całej Europie, tak, żeby metoda ta mogła być rozszerzona na kolejne kraje. Ponadto Akademia ma na celu stworzenie platformy do dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy audytorami QUEST i miastami .
Obecnie metoda jest dostępna w 19 następujących krajach: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Litwa, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.
(Źródło: ELTIS)