Cała treść

KE potwierdziła dofinansowanie dla ŁKA

Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła dofinansowanie dla projektu „Budowa Systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej”. ŁKA na produkcję nowoczesnego taboru oraz budowę centrum serwisowego otrzyma 61 159 042 euro. Wartość całej inwestycji to 113 765 805 euro. Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza profesjonalne przygotowanie wniosku przez Jednostkę Realizującą Projekt co gwarantuje jego szybką realizację.
Projekt „Budowa Systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej” zakłada produkcję 20 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych FLIRT3 oraz budowę Zaplecza Technicznego dla Taboru.
ŁKA ma być uzupełnieniem transportu  kolejowego w Polsce. Jest  tym,  co województwo może zrobić dla swoich  mieszkańców, by zaspokajać ich potrzeby a regionowi zapewnić możliwość dalszego rozwoju.- skomentował decyzję Komisji Europejskiej Witold Stępień- Marszałek Województwa Łódzkiego.
Właścicielem Spółki „Łódzka Kolei Aglomeracyjna” realizującej projekt jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Powołanie nowego przewoźnika ma poprawić jakość transportu w regionie i skrócić czas podróży. Pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej to pojazdy najnowszej generacji posiadające wiele udogodnień takich jak klimatyzacja, biletomaty, gniazdka elektryczne i stojaki na rowery. To obecnie najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny tabor.
„Realizacja projektu przebiega zgodnie z planem. Kończy się produkcja pierwszych pociągów. Po przeprowadzeniu testów, w kwietniu 2014 roku 6 pojazdów trafi do Łodzi. Decyzja Komisji Europejskiej to dla mnie potwierdzenie, że projekt jest właściwie realizowany”- mówi Monika Bąk- Dyrektor Projektu „Budowa Systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej”.
Do 31 maja 2014 ma potrwać budowa Zaplecza Technicznego dla Taboru, zlokalizowanego w pobliżu stacji Łódź Widzew. Cały projekt zakończy się w czerwcu 2015 roku.

(Źródło: “Łódzka Kolej Aglomeracyjna” Sp. z o.o.)