Cała treść

Rozwój polskich miast okiem rządu

Polskie miasta mają być przyjaznym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług publicznych – to wizja nakreślona w projekcie Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Wczoraj (7 kwietnia br.) rozpoczęła się dyskusja o kształcie tego dokumentu.  O tym, jak rząd widzi rozwój miast oraz na jakie fundusze mogą one liczyć w najbliższych latach mówiła wicepremier Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji  Primetime Warsaw II.
”Krajowa Polityka Miejska, nad którą obecnie pracujemy, jest dla nas jednym z najważniejszych dokumentów decydujących o kierunkach polityki rozwoju. Pokażemy w nim jak rząd widzi rozwój miast i jakie działania będzie wobec nich podejmować. 7 kwietnia rozpoczynamy roboczą dyskusję nad pierwszą wersją projektu polityki” – zapowiedziała wicepremier.
KPM nie zajmuje się szczegółowo wszystkimi elementami rozwoju miast, ale koncentruje się na najważniejszych kwestiach i wyzwaniach. Pogrupowane zostały one w 10 wątkach tematycznych: kształtowanie przestrzeni,  partycypacja społeczna, transport i mobilność miejska, niskoemisyjność i efektywność energetyczna rewitalizacja, polityka inwestycyjna, rozwój gospodarczy, ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, demografia oraz zarządzanie obszarami miejskimi.
Premier Bieńkowska mówiła też o możliwościach finansowania rozwoju miast w perspektywie finansowej 2014-2020. ”Temat miast został wyraźnie zaznaczony w dokumentach unijnych, co jest w znacznej mierze polską zasługą. Ma to też przełożenie na nasze programy operacyjne. Wszystkie miasta mogą liczyć na fundusze unijne” – podkreśliła wicepremier.
Poza programami regionalnymi, specjalnie dedykowane miastom wsparcie na poziomie krajowym pochodzić będzie w szczególności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dla miast wojewódzkich i otaczających je samorządów (tzw. obszarów funkcjonalnych) przewidziano w tym programie ok. 6,5 mld euro. Dla mniejszych ośrodków, tzw. regionalnych i subregionalnych, będzie to około 2 mld euro. Środki te będzie można wykorzystać np. na transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową i odpadową czy poprawę efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. ”Chciałabym zwrócić uwagę, że w latach 2014-2020 zmieniamy również optykę. Przestajemy traktować miasto jako zamkniętą granicę administracyjną. Planując rozwój bierzemy pod uwagę także jego  obszar funkcjonalny” – zaznaczyła wicepremier.

(Źródło MIR)