Cała treść

Bydgoski ITS w budowie

Kolejne ważne skrzyżowania w Bydgoszczy są przystosowywane do uruchomienia inteligentnych systemów transportowych, które ułatwią życie kierowcom i pasażerom komunikacji miejskiej.  Prace są prowadzone na ulicach Solskiego – Bielicka oraz Solskiego – Ugory. W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z budową nowych sygnalizacji świetlnych na ulicach Solskiego przy ulicy Leszczyńskiego i Skorupki.
W ramach projektu ITS na bydgoskich ulicach zainstalowanych zostanie w sumie 90 kamer, 180 tablic dynamicznej informacji przystankowej, 26 tablic informacji parkingowej. 80 pociągów tramwajowych zostanie wyposażonych w radiowe nadajniki priorytetu. Oznacza to, że tramwaje zbliżające się do skrzyżowań będą krócej czekały na zielone światło. W ten sposób komunikacja szynowa stanie się bardziej konkurencyjnym środkiem poruszania się po Bydgoszczy. Warto też dodać, że ponadto zostaną ustawione 32 tablice zmiennej treści typu VMS obrazujące on-line warunki ruchu na głównych arteriach obszaru objętego systemem. W mieście zlokalizowanych będzie też 20 infokiosków z funkcją biletom atu. Powstanie też centrum sterowania i nadzoru ruchu. Pierwsze elementy tego systemu, ułatwiające życie kierowcom i pasażerom komunikacji miejskiej zaczną działać z końcem lata.
Wykonawcą inwestycji jest firma „Sprint”. Od początku roku  trwa  układania niezbędnych instalacji podziemnych. Prace trwają między innymi wokół placu Poznańskiego. W ubiegłym roku  zainstalowano także 101 parkomatów w strefie A jako elementy podsystemu informacji parkingowej, zainstalowano trzy zestawy automatyki rozjazdowej torowisk.
Bydgoski System ITS jest jednym z pierwszych w kraju tego typu zadań inwestycyjnych, w którym zastosowano zarówno elementy usprawniające transport publiczny, jak i poprawiający warunki ruchu kołowego na skrzyżowaniach, poprawiający wykorzystanie miejsc parkingowych na terenie Śródmieścia, elementy naprowadzające kierowców na trasy alternatywne, elementy informujące użytkowników o warunkach ruchu czy też informujący o warunkach pogodowych oraz funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej w obszarze Śródmieścia.
Projekt w całości kosztuje 53,87 mln zł w tym 85 proc. stanowi dofinansowanie Unii Europejskiej (45,789 mln zł), a 15 proc. to udział miasta Bydgoszczy (8,08 mln zł).

(Źródło:Urząd Miasta Bydgoszczy)