W dniach 3-4 lipca 20114r. odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Polskiej Akademii Nauk, w którym wzięła udział Wiceminister Iwona Wendel. Jednym z tematów posiedzenia była współpraca nauki z biznesem w nowej perspektywie unijnego budżetu.
”Aby możliwa była realizacja zobowiązań dotyczących wysokości środków kierowanych na badania i rozwój, konieczne jest stworzenie w Polsce mechanizmów stymulujących przedsiębiorstwa do finansowania działalności B+R oraz zapewnienie adekwatnych nakładów z budżetu państwa” – mówiła wiceminister Wendel. ”Naszym celem jest stworzenie warunków, które będą mobilizowały firmy do większego finansowania wydatków badawczo-rozwojowych. Zakładamy, że w 2020 r. nakłady na B+R w Polsce wzrosną do poziomu 1,7 proc. PKB, z tego polowa będzie pochodzić z inwestycji przedsiębiorstw.”
Ze względu na konieczność mobilizacji sektora prywatnego i zasobów przedsiębiorstw dla zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki, blisko 76 proc. unijnych funduszy na lata 2014-2020 w obszarze badań naukowych i innowacji zostanie przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności B+R oraz zwiększenia transferu wiedzy do gospodarki. Pozostałe środki będą skierowane m.in.: do instytucji naukowych i szkół wyższych oraz instytucji otoczenia biznesu.
Wiceminister dodała, że nowy Program Inteligentny Rozwój został tak skonstruowany, aby nie tylko przyczyniał się do zwiększenia nakładów na B+R, ale również zmieniał proporcje w finansowaniu tego obszaru. Dlatego też wsparcie kierowane będzie przede wszystkim do przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych, co zwiększy prawdopodobieństwo komercjalizacji wyników badań.
”Modele finansowania w POIR uwzględniają zatem bezpośrednie wsparcie dla przedsiębiorców prowadzących prace badawczo-rozwojowe, środki na wdrożenie wyników ww. prac, wzmocnienie zaplecza infrastrukturalnego dla prowadzenia działalności B+R, czy też wsparcie ochrony własności przemysłowej. Ponadto, za pomocą takich działań, jak np. bony na innowacje, programy sektorowe, czy strategiczne programy badawcze dla gospodarki stymulowana będzie współpraca sektora biznesu i nauki” – poinformowała na zakończenie Iwona Wendel.
(Źródło: MIiR)