Cała treść

Nauka + biznes = autostrada do innowacyjności

Z inicjatywy piętnastu szkół wyższych i współpracujących z nimi przedsiębiorstw powołano „Instytut Autostrada Technologii i Innowacji”. Jest to odpowiedź na potrzebę rozwijania wspólnych przedsięwzięć nauki i biznesu, mających kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego kraju. W uroczystości podpisania umowy konsorcjum uczestniczyła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Odbyło się ono 15 lipca 2014 r. w Warszawie.
”Powstanie Instytutu jest najlepszym dowodem na to, że w Polsce istnieje potencjał i chęć do podejmowania współpracy przez sektor nauki, gospodarki i otoczenia biznesu” – mówiła wiceszefowa resortu. Dodała, że to przedsięwzięcie pozwoli wykorzystać możliwości ośrodków naukowych, dysponujących wysoko wykwalifikowaną kadrą i doskonałym zapleczem technicznym, a zaangażowanie przedsiębiorców umożliwi ukierunkowanie projektów na konkretne potrzeby biznesu. Taka współpraca pozwoli również ograniczyć potencjalne ryzyko niepowodzenia inwestycji poprzez włączenie firm w proces decyzyjny.
Wiceminister Wendel przedstawiła także kluczowe założenia programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, z którego finansowany będzie rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności. ”Istotą POIR jest wspólna realizacja projektów badawczo-rozwojowych przez sektor biznesu i nauki, co zwiększy prawdopodobieństwo komercjalizacji wyników badań” – podkreśliła. Wzrosną nakłady na sferę B+R i zmienią się proporcje w finansowaniu tego obszaru poprzez większy udział przedsiębiorstw w wydatkach na badania i rozwój.
Liderami projektu są dwie czołowe uczelnie techniczne: Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa.

(Źródło: MIiR)