‘‘Spotykamy się w szczególnym momencie, na styku dwóch perspektyw finansowych. Z jednej strony, nasze działania skupiają się na skutecznym i pełnym wykorzystaniu funduszy 2007-2013. Z drugiej, na zakończeniu negocjacji programów 2014-2020 i jak najszybszym rozpoczęciu wdrażania nowej puli unijnych środków” – podkreślił wiceminister Marceli Niezgoda inaugurując rozmowy z Komisją Europejską o stanie realizacji w Polsce polityki spójności.
Tegoroczne spotkanie przedstawicieli wszystkich instytucji zaangażowanych w proces wdrażania Funduszy Europejskich oraz reprezentantów Komisji Europejskiej, odbywa się w dniach 2-3 października w Kazimierzu Dolnym. Uczestniczą w nim wiceministrowie infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło, Marceli Niezgoda oraz Iwona Wendel. Tradycyjnie, prezentacje i dyskusje odbywają się w porządku zgodnym z układem celów Strategii Europa 2020. Omówiony zostanie także bieżący stan przygotowań do perspektywy 2014-2020.
”Nasze rozmowy mogą stanowić pierwszą próbę podsumowania realizacji polityki spójności w całym okresie 2007-2013 i jednocześnie stanowić punkt wyjścia dla nowej perspektywy” – powiedział wiceszef resortu. Dodał, że jest to istotne w kontekście roli jaką odegrała polityki spójności w Polsce w czasach kryzysu gospodarczego. ”Przeprowadzone badania jednoznacznie potwierdzają jej pozytywny wpływ na nasz rozwój społeczno-gospodarczy. Szacuje się, że w całym okresie członkostwa Polski w UE, ok. 20 proc. średniorocznego wzrostu PKB było efektem realizacji przedsięwzięć współfinansowanych z funduszy unijnych. Chcemy by ten trend nadal się utrzymywał” – zaznaczył wiceminister Niezgoda .
Dotychczas podpisano 103 234 umowy o wartości 409,5 mld zł, z czego środki unijne to ponad 284,4 mld zł, czyli ponad 100 proc. alokacji na lata 2007-2013. Natomiast poziom płatności na rzecz beneficjentów przekroczył już 70 proc. dostępnej puli.
(Źródło: MIiR)