Cała treść

Największa w historii polska misja naukowo-gospodarcza wyrusza do USA

Ponad 200 polskich uczelni i instytutów badawczych, innowacyjnych firm i instytucji publicznych weźmie udział w rozpoczynającym się 16 listopada Polsko-Amerykańskim Tygodniu Innowacji. Jednym z organizatorów wydarzenia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W jednym z najbardziej innowacyjnych regionów świata – na Zachodnim Wybrzeżu USA – Polacy wspólnie z amerykańskimi partnerami wezmą udział w dyskusjach, debatach i spotkaniach biznesowych. Wszystko po to, by zacieśnić istniejące i nawiązać nowe kontakty naukowe i gospodarcze. Swoją działalność rozpocznie też Polsko – Amerykańska Rada Innowacji, której współprzewodniczącym został wiceminister nauki prof. Włodzisław Duch. Podpisana zostanie także wspólna deklaracja, określającą plan dalszych działań w ramach Polsko – Amerykańskiego Programu Innowacji.
”Nauka jest podstawą innowacyjności. A innowacje są konieczne dla dalszego rozwoju ekonomicznego. Polsko-Amerykański Tydzień Innowacji pozwoli nam pokazać potencjał polskiej nauki w kreowaniu globalnych innowacji” – podkreślał wiceminister nauki Włodzisław Duch podczas spotkania z dziennikarzami. Jak wyjaśnił, na Zachodnim Wybrzeżu USA swoją ofertę promować będzie ponad 200 firm i instytucji naukowych. ”Zainaugurujemy też Polsko-Amerykańską Radę Innowacji. Dotychczas Stany Zjednoczone stworzyły podobne porozumienia tylko z Izraelem, Meksykiem i Kanadą. To wielka szansa na bardziej intensywną współpracę naukową i gospodarczą pomiędzy Polską i USA, nowe projekty współfinansowane przez obie strony” – dodał wiceminister Duch.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w trakcie PATI zorganizują konferencje na jednych z najlepszych uczelni na świecie: Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (19.11.) oraz Uniwersytecie Stanforda (20.11.). W ich trakcie, poza debatami i prezentacjami dotyczącymi m.in. biotechnologii,  energetyki, ICT czy przemysłu kreatywnego, odbędzie się dyskusja na temat możliwości polsko-amerykańskiej współpracy, jakie dają programy Horyzont 2020 oraz Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.
”Liczymy, że spotkania podczas Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacji zaowocują pomysłami na wspólne przedsięwzięcia badawczo-naukowe. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest otwarte na ich wspieranie, o ile strona amerykańska będzie ponosić symetryczne koszty” – podkreślał prof.  Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Polska misja w USA ma też służyć nawiązaniu kontaktów z naukowcami polskiego pochodzenia, którzy pracują w najlepszych amerykańskich uczelniach i laboratoriach. Pokażemy również potencjał naszej infrastruktury badawczej. Polska w ostatnich latach zainwestowała ponad 29 miliardów złotych w nowe laboratoria i aparaturę naukową.
”Myślimy o programie grantów polsko-amerykańskich, które pomogą zbudować kontakty i wspólne projekty badawcze, a w przyszłości przekonać niektórych naukowców pracujących w Stanach do podjęcia pracy w polskich laboratoriach” – mówi prof. Duch
W programie PATI przewidziano także prezentację ofert polskich przedsiębiorców oraz wizyty studyjne w najbardziej innowacyjnych firmach i instytucjach amerykańskich, takich jak Google, Intel czy NASA. ”Celem tych wizyt jest udział polskich przedsiębiorców i naukowców w praktycznych szkoleniach na temat innowacji” – podkreślała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.

(Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)