Cała treść

Więcej stacji rowerowych w Toruniu

Władze Torunia chcą w tym roku rozbudować system Roweru Miejskiego o kolejne stacje. Program funkcjonalno-użytkowy Toruńskiego Roweru Miejskiego przewidywał docelowo powstanie 26 stacji. Miejsce ich lokalizacji zaproponowali specjaliści, kierując się funkcjonalnością, spójnością i opłacalnością systemu. Ale to mieszkańcy Torunia w przeprowadzonych w 2013 r. konsultacjach społecznych zadecydowali w głosowaniu, które powstaną jako pierwsze.
”Obecnie mamy w Toruniu 13 stacji i 130 rowerów Toruńskiego Roweru Miejskiego. Ponad 4500 użytkowników i 42 tysiące wypożyczeń w pierwszym roku funkcjonowania systemu to statystyka, która mówi sama za siebie. Dlatego będziemy budować kolejne stacje” – zapowiada Jarosław Więckowski, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.
Szacunkowy koszt jednego punktu to 76 tys. zł. W ramach zarezerwowanej na 2015 r. kwoty 455 tys. zł miasto wybuduje więc 6 stacji. Kolejnych 6 ma powstać w systemie patronackim. Prowadzone są rozmowy z firmami, które w porozumieniu z gminą mogłyby sfinansować kolejne wypożyczalnie w zamian za możliwość reklamowania się na nich. Jeśli to się uda, w 2015 r. mogłoby powstać łącznie 12 nowych stacji. Pierwsze z nich mają ruszyć już w kwietniu br.
Rowery miejskie można wypożyczać w Toruniu od 1 marca do listopada. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten zostanie przekroczony, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu.
Czy 26 stacji wyczerpie potrzeby i oczekiwania mieszkańców? ‘Oczywiście przewidujemy możliwość dalszej rozbudowy Toruńskiego Roweru Miejskiego, ale będzie to zależało od ilości użytkowników i funkcjonowania systemu w kolejnych latach” – mówi Jarosław Więckowski.

(Źródło: Urząd Miasta Torunia)