Cała treść

Wideodetektory dla rowerzystów w Bydgoszczy

ZDMiKP w Bydgoszczy testuje kolejne udogodnienie dla rowerzystów – automatycznie wzbudzaną sygnalizację świetlną, która powstała w ramach przebudowanej ulicy Chodkiewicza.
Skrzyżowanie ul. Chodkiewicza, Ogińskiego i Sułkowskiego jest pierwszym skrzyżowaniem w Bydgoszczy, na którym system detektorów automatycznie rozpoznaje rowerzystów dojeżdżających do świateł. Ta instalacja została uruchomiona w ubiegłym roku, jako autorski projekt ZDMiKP. Funkcjonuje ona w trybie testów, i co ważniejsze – do dziś nie wpłynęły na temat  jej działania żadne negatywne opinie.
Dodatkowo, w ramach wdrażania systemu ITS, drogowcy zlikwidowali na kilku innych skrzyżowaniach przyciski do wzbudzania sygnału zielonego dla rowerzystów. Dzięki temu otworzyli je na rowerzystów, dla których sygnał zielony włącza się teraz automatycznie, przy każdorazowym otwarciu wlotu na tym samym kierunku jazdy dla pojazdów poruszających się jezdnią. Na takie rozwiązanie zdecydowano się po uwzględnieniu opinii bydgoskich środowisk rowerowych, m.in. na:  niektórych relacjach ronda Fordońskiego, ronda Toruńskiego, ronda Skrzetuskiego, skrzyżowań wzdłuż ul. Kamiennej , Solskiego i Wojska Polskiego.
Również to rozwiązanie jest obecnie testowane, celem przyszłościowego jego wdrożenia na innych sygnalizacjach świetlnych w Bydgoszczy. ZDMiKP będzie w najbliższych miesiącach weryfikować wszystkie sygnały rowerzystów zarówno w odniesieniu do wideodetektorów jak i warunków jazdy rowerzystów przez skrzyżowania pozbawione przycisków.

(Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy)