Cała treść

Nowe satelity systemu Galileo na orbicie

Z Gujany Francuskiej wystrzelono podczas weekendu dwa kolejne satelity systemu Galileo. To kolejny krok w stronę pełnego wdrożenia projektu, który przyniesie wiele korzyści gospodarce i ułatwi codzienne życie Europejczyków. Galileo to niezależny, kontrolowany przez instytucje cywilne, europejski system nawigacji satelitarnej.
W ramach programu umieszczono właśnie na orbicie dwie kolejne satelity. Według wstępnych danych, rozmieszczenie satelitów wystrzelonych w sobotę 28 marca o godz. 22:46 czasu środkowoeuropejskiego z kosmodromu niedaleko Kourou w Gujanie Francuskiej przebiegło prawidłowo.
”Zakończone sukcesem rozmieszczenie dwóch satelitów Galileo przybliża nas do globalnego systemu nawigacji europejskiej. Pokazaliśmy po raz kolejny, że Europa dysponuje najnowszą wiedzą, najnowocześniejszą technologią, a także posiada wizję i determinację do dokonywania wielkich rzeczy. Jeśli myślimy o korzystaniu z nowej generacji nawigacji satelitarnej w samochodzie lub chcemy zapewnić straży przybrzeżnej dostęp do globalnej usługi poszukiwania i ratownictwa – Galileo wkrótce dostarczy wielkich możliwości” – skomentowała Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.
Kolejne rozmieszczanie satelitów Galileo zaplanowano na wrzesień 2015 roku. Zgodnie z planami KE, system ma rozpocząć działanie w 2016 r., zaś pełną operacyjność ma uzyskać w 2020 r. Dzięki nowym satelitom, dostępność i zasięg sygnałów Galileo zwiększy się.

O projekcie:

Usługi nawigacji satelitarnej stały się niezbędne w naszym codziennym życiu. Galileo to program Unii Europejskiej mający na celu zbudowanie globalnego systemu kontrolowanego przez instytucje cywilne. Odbiór sygnału Galileo zapewni użytkownikom bezkonkurencyjną precyzję i niezawodność w określeniu ich dokładnej pozycji w porównaniu do obecnie działających systemów. Galileo, choć w pełni autonomiczny, zapewni możliwość współpracy z innymi systemami.
Zapewniona przez Galileo poprawa przekazu informacji o pozycjonowaniu i pomiarze czasu będzie miała pozytywny wpływ na wiele usług oferowanych w Europie. Produkty takie jak systemy nawigacji w samochodach czy telefonach komórkowych skorzystają z danych o zwiększonej dokładności. Dane nawigacji satelitarnej będą również wykorzystywane w kluczowej infrastrukturze – na przykład sprawią, że systemy transportu drogowego i kolejowego staną się bezpieczniejsze, poprawi się reagowanie w sytuacjach zagrożenia.
Dzięki systemowi pojawi się także usługa globalnego poszukiwania i ratownictwa, czyli pierwszy na świecie zintegrowany i działający niemal w czasie rzeczywistym lokalizator połączeń alarmowych. Pomoże on ratować życie i zmniejszyć podatność służb ratowniczych na ryzyko.
Już teraz można natomiast korzystać z europejskiego systemu wspomagania satelitarnego (EGNOS), który poprawia wydajność systemu globalnej nawigacji.
Poprzez budowę i funkcjonowanie systemu Galileo, Unia Europejska inwestuje w bardzo ważny sektor gospodarki. Galileo działa jak katalizator dla badań i rozwoju finansowania firm high-tech, sprzyjając tworzeniu miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji. Dziś ponad 50 000 miejsc pracy w Europie wiąże się z przemysłem nawigacji satelitarnej, ponad 300 firm europejskich angażuje się w rozwój aplikacji dla nawigacji w transporcie, geodezji, rolnictwie czy usługach dla służb ratunkowych.
Korzyści z usług oferowanych przez Galileo będą wzrastać wraz ze wprowadzaniem kolejnych satelitów. Tworzenie pełnej sieci 30 satelitów Galileo i wspierających stacji naziemnych zostanie zakończone w 2020 r.

(Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce)