Cała treść

Pociągi na interaktywnej mapie

Pasażerowie mogą lepiej planować podróż pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomiły na swojej stronie internetowej, monitoring wszystkich połączeń w czasie rzeczywistym. System pokazuje aktualną pozycję pociągu na mapie oraz informuje o utrudnieniach. Nowe narzędzia rozszerzają możliwości Portalu Pasażera PLK zawierającego wyszukiwarkę połączeń oraz rozkłady jazdy.
Wszystkie informacje na temat podróży pociągiem, pasażerowie pociągów dalekobieżnych i regionalnych znajdą na jednej stronie: http://rozklad.plk-sa.pl. W zakładce Rozkład jazdy, w nowej sekcji Mój pociąg każdy może sprawdzić czy jego połączenie jest realizowane zgodnie z planem i śledzić je na mapie. W przypadku zmian, podane są przyczyny i czas opóźnienia oraz przewidywana godzina przyjazdu na kolejne stacje. Dostępne są również dodatkowe informacje np. o wprowadzeniu komunikacji zastępczej.
Wszystkie z ponad 4 tysięcy pociągów pasażerskich uruchamianych każdego dnia, można zobaczyć na mapie z podziałem na poszczególne województwa. Dane na temat pozycji pociągów pobierane są z ich nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury.
Pasażer jest w centrum uwagi. Dziś otrzymuje nie tylko rozkład jazdy na plakacie, czy w internecie. Ma także podgląd na trasę pociągu w czasie rzeczywistym i szczegóły przejazdu. Korzystając z naszych danych, planowanie podróży jest łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych, bieżące informacje o realnym czasie podróży, pozwalają szybciej podejmować decyzje i ograniczyć trudności – mówi Andrzej Pawłowski wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W Portalu Pasażera nadal dostępne jest wyszukiwanie najlepszego połączenia wg wybranych kryteriów. Można wybrać opcje połączenia bezpośredniego lub z przesiadkami a także zapoznać się z oferowanymi w pociągu usługami, jak przedział biznesowy, wagon barowy czy przewóz rowerów. Po zaplanowaniu wyjazdu użytkownik może również skorzystać z wygodnej opcji planowania powrotu.

Wszystko dla pasażera

Zarządca infrastruktury rozpoczął udostępnianie danych od rozkładów i wyszukiwania połączeń w 2012r. Od tego czasu zapewniony jest dostęp do plakatowych rozkładów jazdy dla każdej stacji i przystanku na sieci PLK, z możliwością wydruku na 21 dni przed wejściem w życie. Zainteresowani szczegółami mogą podejrzeć bądź wydrukować sieciowy rozkład jazdy z wyszukiwaniem dla danej linii, stacji, tablicy.
Od grudnia 2013 r. dostępna jest aplikacja Rozkład jazdy na urządzenia mobilne. Od marca br. jest zaktualizowana i działa szybciej. Dzięki niej można zaplanować podróż według własnych kryteriów z poziomu urządzenia przenośnego. Program informuje również o peroniei torze, z którego odjedzie pociąg. Można wybrać opcje połączenia bezpośredniegolub z przesiadkami, a także zapoznać się z oferowanymi w pociągu usługami. Wybraną relację można rozwinąć w tabeli i dzięki temu sprawdzić czas przyjazdu do poszczególnych stacji na trasie pociągu. Po zaplanowaniu wyjazdu użytkownik może również skorzystać z wygodnej opcji planowania powrotu.
Od 2012 r. PLK odpowiada za udostępnianie i aktualizacje rozkładów jazdy na peronach wszystkich stacji i przystanków kolejowych w Polsce oraz na stronie internetowej rozklad.plk-sa.pl. Od grudnia 2013 roku PLK zarządza również informacją głosową i wizualną na stacjach i przystankach. Wszystkie działania realizowane przez spółki Grupy PKP oraz przewoźników, mają na celu podnoszenie standardów obsługi podróżnych.

(Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.)