Cała treść

Spotkanie inaugurujące projekt aDrive

W dniu 11 czerwca w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego odbyło się spotkanie inaugurujące projekt aDrive – „Innowacyjne technologie symulacyjne do oceny systemów automatyzujących prowadzenie pojazdów w aspekcie bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
aDrive jest pierwszym przedsięwzięciem Instytutu Transportu Samochodowego i jednym z pierwszych projektów w Polsce w zakresie badań nad pojazdami autonomicznymi. Celem projektu jest opracowanie zintegrowanego środowiska symulacyjnego do testowania interfejsów komunikacji kierowca-pojazd w zakresie różnych modalności sensorycznych. Badania będą prowadzone z użyciem wysokiej klasy symulatora samochodu osobowego AS1200-6 i specjalistycznego oprogramowania do symulacji działania układów – czujników i algorytmów sterowania – stosowanych w systemach wspomagania jazdy ADAS. Integracja środowisk pozwoli na wykonywanie w bezpiecznych warunkach laboratoryjnych kompleksowych badań interfejsów człowiek-pojazd w zakresie m.in. transferu kontroli nad pojazdem.
Wyniki projektu aDrive mogą przyczynić się do szybszego rozwoju pojazdów autonomicznych i skrócić proces wdrażania tej technologii w pojazdach dostępnych użytkownikom indywidualnym.

 

***

Projekt realizowany jest przez Instytut Transportu Samochodowego w konsorcjum naukowo-przemysłowym z Wydziałem Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz z firmą SEARCH S.C. – Safety Engineering Research.
Projekt realizowany jest w ramach III Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zakończenie przedsięwzięcia zaplanowano na koniec 2017 roku.

(Źródło: Instytut Transportu Samochodowego)