Cała treść

Zielone miasta

Dwie trzecie Europejczyków mieszka w miastach. Stale poszukuje się nowatorskich rozwiązań, dzięki którym obszary miejskie będą bardziej ekologiczne. Komisja Europejska nagradza takie rozwiązania. Do 19 października br. przyjmowane są zgłoszenia miast do konkursów o tytuł Zielonej Stolicy Europy i Zielonego Liścia Europy, który przyznawany jest mniejszym miastom – do 100 tys. mieszkańców.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany w uznaniu najlepszych praktyk w zakresie planowania na rzecz poprawy jakości życia w mieście. Dwie trzecie Europejczyków mieszka obecnie w miastach. Jest to łącznie 333 mln ludzi. Stale poszukujemy nowatorskich rozwiązań, dzięki którym obszary miejskie będą bardziej ekologiczne.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy, który w tym roku zostanie przyznany po raz dziewiąty, wyróżnia miasta wprowadzające takie innowacje. Działania tych pionierów zainspirują inne miasta do wdrożenia zrównoważonych rozwiązań, które sprawią, że europejskie obszary miejskie staną się przyjemnymi miejscami do życia.
Dotychczas wyróżnione zostały:

  • 2010: Sztokholm, Szwecja
  • 2011: Hamburg, Niemcy
  • 2012: Vitoria, Hiszpania
  • 2013: Nantes, Francja
  • 2014: Kopenhaga, Dania
  • 2015: Bristol, Anglia
  • 2016: Lublana, Słowenia
  • 2017: Essen, Niemcy

Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu. Kandydować mogą miasta z państw członkowskich UE, państw kandydujących, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii, liczące ponad 100 tys. Mieszkańców (w krajach, gdzie nie ma miast o populacji powyżej 100 tys. mieszkańców, o tytuł może ubiegać się największe miasto). Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza.
Jak zauważył Karmenu Vella, komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, rozmiar to nie wszystko – zwłaszcza jeśli chodzi o środowisko. Dlatego zorganizowany został konkurs o tytuł Zielonego Liścia Europy. Jest on przyznawany mniejszym miastom o populacji od 20 do 100 tys. mieszkańców, które mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami w zakresie ochrony środowiska. Do udziału w konkursach uprawnionych jest ponad 3000 miast.
Pierwszą edycję konkursu wygrały hiszpańskie Mollet del Vallès i portugalskie Torres Vedras. Od 3 czerwca do 19 października br. trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu o tytuł Zielonego Liścia Europy 2016. W tym przypadku również należy wypełnić internetowy formularz.
“Naszą strategię można porównać do drzewa. Zielone Liście to mniejsze miasta i miasteczka, gałęzie to Zielone Stolice i większe miasta, a pień to Komisja Europejska zapewniająca solidną podstawę do rozwoju tych inicjatyw”, powiedział Karmenu Vella.

(Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce)