Cała treść

W Warszawie miejskie rowery także dla dzieci

Rowery Veturilo cieszą się  w Warszawie niesłabnącą popularnością. Od 13 sierpnia br. można skorzystać z kolejnej nowości – specjalnych, małych rowerków dla dzieci. To prawdopodobnie jedyna taka usługa na świecie.
VeturilKo – tak nazywają się małe rowerki dla dzieci, które od 13 sierpnia są dostępne w ramach Veturilo. To prawdopodobnie pierwsza na świecie bezobsługowa wypożyczalnia rowerów dla najmłodszych. Pilotażowa stacja rowerków stanęła przy wypożyczalni Veturilo u zbiegu al. Niepodległości i ul. Batorego. To jedna z najpopularniejszych wypożyczalni w Warszawie, położona tuż obok Pola Mokotowskiego.
”Veturilo bije kolejne rekordy (340 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i 5,2 miliona wypożyczeń), a my wspólnie z operatorem, staramy się o to, by oferta była jeszcze bardziej urozmaicona i z naszych wypożyczalni mogły korzystać kolejne grupy mieszkańców. Od lipca w ramach naszego systemu można wypożyczać tandemy a od dziś również rowerki dla najmłodszych” – mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Teraz rodzice będą stąd mogli wypożyczyć także rowery dla dzieci na wspólną wycieczkę, na przykład po parku. Z rowerów może skorzystać każdy użytkownik Veturilo. Za dzieci na rowerkach odpowiedzialność bierze opiekun prawny. Zasady działania wypożyczalni są takie same jak przy zwykłych rowerach – 20 minut jazdy jest za darmo, pierwsza godzina kosztuje złotówkę. Trzeba tylko pamiętać, że rower dziecięcy należy oddać w tym samym miejscu – inne wypożyczalnie nie są przystosowane do przyjęcia mniejszych jednośladów.
Na razie w ramach testów firma Nextbike, operator systemu, udostępnia po 6 rowerków w dwóch rozmiarach: dla mniejszych dzieci (od 4 lat i 110 cm wzrostu, rozmiar koła: 18 cali) oraz tych nieco starszych (od 6 lat i 120 cm wzrostu, rozmiar koła 20 cali). W obydwu przypadkach dopuszczalne całkowite obciążenie roweru (rowerzysta + rower + ewentualny bagaż) wynosi maksymalnie 60 kg.
Rowery będą testowane do końca września – jeśli projekt okaże się sukcesem, to istnieje spora szansa na powiększenie stacji i przedłużenie jej działania. Równocześnie testowane są również tandemy. Dwuosobowe rowery Veturilo cieszą się dużym zainteresowaniem, w ciągu pierwszego miesiąca były wypożyczane ponad 1900 razy. To znaczy że każdy rower był używany 6-7 razy dziennie. 10 rowerów dwuosobowych jest na testach do końca sierpnia, ale niewykluczone że zostaną w systemie na dłużej.

(Źródło: Urząd m.st. Warszawy)