Cała treść

Lizbona i Porto zdobyły nagrody za swoje wysiłki w zakresie poprawy dostępności dla osób niepełnosprawnych

Portugalskie miasta  Lizbona i Porto zostały ogłoszone zwycięzcami  w konkursie Svayam Accessibility Awards 2015, który odbył się w ramach XIV konferencji TRANSED,  będącej jednym z największych forów na temat dostępności i mobilności.
Porto otrzymało swoją nagrodę za  zaprojektowanie planera  podróży online, który wyznacza najbardziej dostępne trasy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przekazuje informacje nie tylko na temat ścieżek, ale również połączeń transportu intermodalnego i dostępności ważnych budynków użyteczności publicznej.
Lizbona została nagrodzona za opracowanie planu dostępności pieszych, która ma być wdrożony w roku 2017. Głównym założeniem tego planu jest zapobieganie powstawaniu nowych barier, stopniowe dostosowanie istniejących budynków oraz stworzenie miasta dla każdego.
Ostatnią nagrodę otrzymała portugalska organizacja non – profit Associação Salvador za stworzenie przewodnika online, który zawiera informacje o dostępnych dla osób niepełnosprawnych trasach, pomieszczeniach i innych miejscach w całym kraju.
Nagrody Svayam Accessibility pierwszy raz zostały przyznane w roku 2010. Głównym celem konkursu jest promowanie idei społecznej dostępności i projektowania uniwersalnego w obszarach wiejskich i miejskich.

(Źródło: ELTIS)