Cała treść

Nawigacja satelitarna polską specjalnością

GalileoCztery polskie firmy, w tym dwie z Gdańska, oraz jedna instytucja naukowa otrzymały granty na rozwój nawigacji satelitarnej. To oznacza, że jedna piąta projektów, które sfinansuje Komisja Europejska, zostanie zrealizowana z ich udziałem. Polska będzie miała wkład w rozwój europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, który ma konkurować z technologiami z USA i Rosji.
Badanie przestrzeni kosmicznej to nie tylko eksploracja odległych planet. Najpopularniejszym przykładem zastosowania technologii kosmicznych w życiu codziennym jest nawigacja samochodowa. Nie byłoby jej, gdyby nie systemy nawigacji satelitarnej, w rozwoju których swoje pierwsze sukcesy już osiągają Polacy. Świadczą o tym wyniki pierwszych konkursów na innowacyjne rozwiązania z zakresu nawigacji satelitarnej w ramach ósmego programu ramowego Horyzont 2020. Jedna piąta projektów, które otrzymały finansowanie, będzie realizowana z udziałem Polaków. W sumie w tym konkursie Komisja Europejska przyznała granty 25 projektom z Europy.
”To duży sukces polskich firm i instytucji naukowych. Z całej Europy do konkursu zgłoszono 105 pomysłów na rozwój i wykorzystanie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Odrzucono ponad trzy czwarte z nich. Aż jedna piąta wszystkich, które otrzymały dofinansowanie, będzie realizowana we współpracy z polskimi partnerami. Pod względem liczby udziałów w konsorcjach Polska ma 8. miejsce wśród 45 państw z całego świata” – mówi Sebastian Serwiak, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu ramowego Horyzont 2020, instytucji która wspiera naukowców i firmy w staraniach o finansowanie z programów ramowych.

Sukcesy Polski mimo krótkiego stażu w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej dopiero od trzech lat. A to właśnie z tą organizacją ściśle współpracuje Komisja Europejska, finansując poprzez Horyzont 2020 projekty kosmiczne. ”Wyraźnie wzmacniamy nasz potencjał w obszarze nawigacji satelitarnej. Widać to także w rosnącej liczbie polskich firm działających w tej branży. Technologie kosmiczne powoli stają się naszą specjalnością w programie Horyzont 2020” – mówi Piotr Świerczyński, ekspert od technologii kosmicznych z Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020.

Finansowanie otrzymały cztery firmy i jedna instytucja naukowa

Z finansowania skorzysta Astri Polska z Warszawy (ok. 125 tys. euro), oferująca zdjęcia satelitarne i narzędzia do wizualizacji obiektów. Przeprowadzi szkolenia o systemie Galileo dla instytucji naukowych i firm. Z kolei Elproma Elektronika z Łomianek (325 tys. euro) weźmie udział w projekcie, którego celem jest wykorzystanie systemu Galileo do precyzyjnego pomiaru czasu. A Instytut Geodezji i Kartografii (128 tys. euro) przygotuje kompleksowe narzędzie usprawniające transport i logistykę w Europie. Wśród beneficjentów konkursu jest gdański fundusz kapitałowy Black Pearls (otrzyma ok. 188 tys. euro). Dzięki unijnym pieniądzom wesprze rozwój 10 polskich firm pracujących nad rozwojem systemu europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo. Inna gdańska firma, Blue Dot Solutions (ok. 31 tys. euro), będzie wspomagać projekt dotyczący wykorzystania tego systemu w lotnictwie cywilnym.

Europejski system nawigacji satelitarnej alternatywą dla systemów z USA i Rosji

Galileo to europejski system nawigacji satelitarnej, który ma być alternatywą bądź uzupełnieniem dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) i rosyjskiego GLONASS. Do tej pory Unia Europejska nie miała własnego systemu nawigacji satelitarnej. W przeciwieństwie do innych Galileo będzie dokładniejszy. Kontrolować będą go instytucje cywilne, a nie wojskowe. Galileo to jednocześnie nazwa jednego z konkursowych obszarów tematycznych w programie ramowym Horyzont 2020.

Sektor nawigacji satelitarnych jest jedną z najszybciej rozwijających się branż

Szacuje się, że w 2020 roku ten rynek może być warty 250 miliardów euro. W użyciu będzie wówczas ponad 3 miliardy odbiorników nawigacji satelitarnej, w większości zintegrowanych z telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami. Ze zdobyczy technologii kosmicznych korzystamy także pośrednio, oglądając prognozę pogody, lecąc samolotem czy zamawiając lub wysyłając paczkę pocztową. W staraniach o finansowanie projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych polskie firmy wspiera Krajowy Punkt Kontaktowy dla programu Horyzont 2020.

(Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej)