Cała treść

Gdańsk najbardziej rowerowym miastem

451 tys. 533 kilometrów wykręconych przez gdańskich rowerzystów – na wynik ten z uznaniem patrzyli uczestnicy Europejskiej Rowerowej Rywalizacji Miast (ECC) podczas ceremonii rozdania nagród, która odbyła się 8 października w Lubljanie. Gdańsk w tej rywalizacji wygrał bezapelacyjnie, we wszystkich kategoriach i bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy poprzednich edycji.
„European Cycling Challenge” to rowerowa rywalizacja europejskich miast zainicjowana przez Miasto Bolonia w 2012 roku. W tegorocznej edycji Gdańsk o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta walczył wraz z 38 miastami z całej Europy. Rowerowa rywalizacja rozpoczęła się 1 maja i trwała przez cały miesiąc. Gdańsk w tej rywalizacji wygrał bezapelacyjnie, we wszystkich kategoriach i bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy poprzednich edycji. Gdańska drużyna, w której jeździło ponad 2,6 tys. osób (to najwięcej spośród wszystkich 39 miast uczestniczących w rowerowym wyzwaniu!) wykręciła rekordowe 451 tys. 533 kilometrów!
‘Gdańsk – jako pierwsze miasto w historii – wygrał Rowerową Rywalizację Miast w obu kategoriach. – W kategorii generalnej wyprzedziliśmy dużo większe miasta: Rzym, Barcelonę, Warszawę oraz Wrocław. W kategorii na Najbardziej Rowerowe Miasto (km/1000 mieszkańców) Gdańsk osiągnął rewelacyjny wynik 978 km, wyprzedzając litewskie Telsze 846 km oraz szwedzką Umeę 805 km” – mówi Remigiusz Kitliński, kierownik Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu. ”Mimo, że od połowy maja jechaliśmy już w swojej własnej lidze, zostawiając inne europejskie miasta daleko w tyle, poziom rywalizacji w Gdańsku był niesamowity. Ponad 80 firm walczyło o jak najlepszą pozycję tabeli, a indywidualni uczestnicy walczyli o pierwszą „setkę” – dodaje Kitliński.

(Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku)