Cała treść

O!strzegator już w Krakowie

Która ulica w Krakowie jest w remoncie? Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach będzie można natrafić na zmiany w organizacji ruchu? Odpowiedzi można znaleźć na „Mapie utrudnień” na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz już wkrótce, dzięki aplikacji „O!strzegator” w telefonie komórkowym! Kraków jest w czołówce polskich miast, które tak kompleksowo będzie informować o sytuacji na drogach.
Mapa na stronie ZIKIT zawiera bieżące informacje o miejscach remontów, zakresie prac i dacie ich zakończenia. Działa od kilku lat i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród internautów.
”Teraz chcemy jeszcze szybciej dotrzeć do krakowian. Dzięki nowej aplikacji dowiedzą się z wyprzedzeniem, gdzie natrafią na utrudnienia na drodze. Ponieważ użytkownicy będą mogli wybrać obszar zainteresowania, nie będą czuć się zagubieni w gąszczu informacji” – mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Aplikacja opiera się na systemie geolokalizacji, czyli wiadomości będą docierać do użytkowników, którzy będą znajdować się w pobliżu miejsca nagłego zdarzenia. To jednak nie wszystko. Istnieje też możliwość wytypowania dodatkowych punktów na temat których będą przesyłane informacje. Możemy więc być na bieżąco z tym co dzieje się w okolicy naszego domu, gdy jesteśmy w podróży czy w pracy. Wiadomości mogą dotyczyć całego województwa, miasta, dzielnicy lub tylko konkretnych ulic.
Aplikacja dla użytkowników jest w pełni anonimowa (nie wymaga rejestracji), bezpłatna i nie będzie zawierać reklam. Przy uruchomieniu można wybrać kategorie, które nas najbardziej interesują, np. Transport i Komunikacja, Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne etc.
Wiadomości, które otrzymamy, nie będą miały formy sms, tylko komunikatu. Nie będzie więc ograniczenia treści, ram czasowych, będą powiązane z mapami, zdjęciami i kontaktem do nadawcy oraz bardziej opłacalne dla wysyłających, bez względu na liczbę użytkowników.
Na razie do końca roku aplikacja będzie testowana na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

(Źródło: Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie)