Cała treść

Sterowanie ruchem w Łodzi

łódźDobiegają końca prace remontowe w budynku przy ul. Tuwima 36 w Łodzi, przekazanym przez miasto Zarządowi Dróg i Transportu, gdzie pracować będzie Centrum Sterowania Ruchem.
Do programu docelowo przewidziano prawie 300 łódzkich skrzyżowań. Obecnie jest wpiętych do CSR około setki, a kolejne sto ma być podłączonych w najbliższych tygodniach. W pełni skomputeryzowana i zautomatyzowana centrala ma rozpocząć pracę 1 grudnia br., a obsługiwać ją będzie 6 operatorów. System jest inteligentny i po wprowadzeniu korekty na jakimś odcinku lub skrzyżowaniu, dostosowuje pozostałe do tej zmiany. W przypadku wypadków lub innych zakłóceń w ruchu na tablicach informacyjnych na wjazdach do miasta czy głównych arteriach wyświetlone będą komunikaty w sprawie objazdów lub zmian. Zainstalowane na skrzyżowaniach kamery mogą również monitorować czas przejazdu określonego pojazdu i zweryfikować ustawienia świateł, np. dla polepszenia drożności zakorkowanych ulic.
Centrum Sterowania Ruchem przy ul. Tuwima 36 będzie pracowało w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę, a aktualnie trwa jeszcze przyłączenie systemu do nowej sterowni oraz szkolenie pracowników.

(Źródło: Urząd Miasta Łodzi)