Cała treść

CUM z platformą Beecar

18 grudnia 2015 r. w Mazowieckiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbyła się prezentacja systemu Beecar – pierwszej polskiej platformy typu car-sharing, która umożliwia bezobsługowy wynajem samochodów (własnych bądź flotowych) za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych.
W trakcie pokazu zademonstrowano innowacyjną funkcjonalność polegającą na automatyzacji najmu pojazdów za pomocą bezprzewodowej komunikacji telefonicznej krótkiego zasięgu w oparciu standardy: NFC lub Bluetooth. Zalety i możliwości nowej technologii przetestowano z użyciem pojazdu pokazowego wyposażonego w mobilne urządzenie do zdalnego uruchamiania za pomocą telefonu komórkowego.
Platforma Beecar zrzesza już ponad 8 tys. użytkowników, a dzięki dynamicznemu rozwojowi planuje się rozszerzenie dostępności usługi na teren całej Polski. Mając na względzie potencjał oraz innowacyjny charakter technologii przewiduje się jej potencjalne wykorzystanie także w ramach Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych przy ITS, które zostało stworzone z myślą o kompleksowym systemie wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo w oparciu o Auto Mobility Center (AMC-2).

***

Car-sharing to system wspólnego użytkowania samochodów osobowych funkcjonujący w ponad 600 miastach na świecie, skupiający ponad 2 mln osób. Samochody udostępniane są użytkownikom za opłatą przez operatorów flotowych, którymi są przedsiębiorstwa, agencje publiczne, spółdzielnie, stowarzyszenia lub grupy osób fizycznych.
Stosowanie car-sharing’u zwiększa intensywność wykorzystania pojazdów w ciągu doby, co prowadzi do ograniczenia wzrostu liczby samochodów rejestrowanych prywatnie i redukcji emisji CO2 o prawie 600 000 ton rocznie. Jeden współdzielony pojazd jest w stanie zastąpić ponad 15 samochodów prywatnych – mniej pojazdów w mieście to mniejsze korki i szansa na usprawnienie potoków pojazdów na drogach.

(Źródło: Instytut Transportu Samochodowego)