Cała treść

Rower miejski w Łodzi coraz bliżej

Za ponad 12 mln zł Łódź będzie miała rower publiczny. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania, które wpłynęły po ogłoszeniu zwycięzcy przetargu – firmy NextBike. ZDiT ma teraz zielone światło do podpisania umowy z wykonawcą.
ŁRP to 1000 rowerów, które będzie można wypożyczać w 100 stacjach zlokalizowanych głównie w strefie śródmiejskiej. Rowery typu miejskiego z niską ramą, błotnikami, oświetleniem, koszykiem będą w kolorach ciemnoszarym i czarnym. Każdy posiada zabezpieczenia umożliwiające pozostawienie (przypięcie) w innym miejscu niż stacja dokująca.
Jednoślady mają być wyposażone w moduły GPS – to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek kradzieży. Przede wszystkim jednak dostarczą informacji o trasach, którymi poruszają się mieszkańcy. Dane będą wykorzystywane przy projektowaniu kolejnych dróg rowerowych w Łodzi. Wygląd terminali będzie spójny z Systemem Informacji Miejskiej, a na każdym z nich dostępna będzie mapa z lokalizacją wszystkich stacji.
Klient będzie mógł wypożyczyć rower po zalogowaniu w terminalu. Miasto chce by było to możliwe przy użyciu np. migawki, legitymacji studenckiej czy specjalnej karty ŁRP.
Pierwsze 20 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne. Pierwszą godzina będzie kosztować złotówkę, druga 3 zł, a każda następna 5 zł. Możliwe również będzie wypożyczenie dwóch rowerów przez jednego użytkownika.
Termin realizacji zadania to wiosna 2016 r.

(Źródło: Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi)