Cała treść

Warszawiacy tworzą drogowy poradnik savoir-vivre

Rozpoczęła się miejska akcja „Życzliwość na drodze”. Mieszkańcy stolicy mogą podzielić się swoimi pomysłami na poprawienie warunków na warszawskich drogach. Akcja ma na celu propagowanie dobrych manier oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa na drogach stolicy.
Otwarta Warszawa po raz kolejny angażuje mieszkańców w zmienianie miasta. W ubiegłym roku na platformiehttp://otwartawarszawa.pl/warszawa2030/ odbyła się dyskusja będąca elementem projektu #Warszawa2030 realizowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Udzielone odpowiedzi przyczyniły się do budowania strategii miasta na przyszłe lata. Tym razem postanowiono zapytać warszawiaków o  kulturę na drogach.  Akcję prowadzi Zarząd Dróg Miejskich wraz z Centrum Komunikacji Społecznej.
Od 7 kwietnia warszawiacy mogą zgłaszać swoje propozycje rozwiązań dotyczące poprawienia warunków na drodze poprzez udzielenie odpowiedzi na pytania dostępne na platformiehttp://otwartawarszawa.pl/zyczliwoscnadrodze lub przez wypełnienie papierowej ankiety. Na mieszkańców czekają pytania dotyczące dobrych manier na drodze, życzliwości wśród uczestników ruchu drogowego, czy konfliktowych regionów miasta. Ankiety wraz z tzw. „pudełkami pomysłów”  będą dostępne w pięćdziesięciu warszawskich lokalizacjach w tym w punktach obsługi pasażerów. Miejsca te można sprawdzić na interaktywnej mapie Warszawy na stronie projektu. Odpowiedzi mieszkańców przyczynią się do powstania warszawskiego poradnika savoir-vivre promującego dobre maniery na drodze. Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone upominkami.
W ramach akcji „Życzliwość na drodze”,  Miasto Stołeczne Warszawa i Otwarta Warszawa będą współpracować z „Marzycielami i Rzemieślnikami. Domem Innowacji Społecznych”. Na koniec procesu najlepsze pomysły trafią do specjalnego inkubatora, który będzie służył dopracowaniu pomysłów z uwzględnieniem perspektywy różnych użytkowników i różnych dyscyplin, tak, aby można było je wdrożyć w życie. Inkubator jest zarazem miejscem i metodą służącą opracowaniu i urzeczywistnianiu pomysłów na zmiany w mieście, tak aby odpowiadały na realne potrzeby, a zarazem uwzględniały istniejące uwarunkowania i ostatecznie przybrały kształt, który będzie najlepiej służył mieszkańcom.
Mieszkańcy stolicy będą mogli dzielić się swoimi pomysłami przez miesiąc poprzez stronęhttp://otwartawarszawa.pl/zyczliwoscnadrodze.

Otwarta Warszawa

OtwartaWarszawa.pl to platforma poprzez którą mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły na zmianę w konkretnych obszarach funkcjonowania miasta, m.in. zieleni, transportu, kultury i rekreacji miejskiej. Za pośrednictwem Otwartej Warszawy mieszkańcy mogą wspólnie dyskutować, udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące różnych aspektów życia miasta i proponować swoje projekty na usprawnienie jego funkcjonowania. Dzięki inicjatywie udało się do tej pory zebrać łącznie ponad 4500 pomysłów mieszkańców na lokalne inicjatywy i wizję stolicy za 15 lat. Warszawiacy cały czas mogą zgłaszać swoje pomysły na zmiany w mieście – pomagają w ten sposób zmieniać stolicę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Więcej informacji o projekcie: www.otwartawarszawa.pl.

(Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego m.st. Warszawy)