Cała treść

Test autonomicznych autobusów w Szwajcarii

W ubiegłym tygodniu w Sion (Szwajcaria) rozpoczął się test dwóch autonomicznych autobusów. Test przeprowadzany jest w ramach dwuletniego projektu badawczego, którego głównym celem jest zbadanie i poprawa algorytmów ruchu i zarządzania flotą pojazdów.
Inteligentne pojazdy, których operatorem jest szwajcarski przewoźnik autobusowy Postbus, będą przewozić do 11 pasażerów na raz, z maksymalną prędkością 20 kilometrów na godzinę.
Pojazdy będą przemieszczały się głównie na obrzeżach miasta.
Operator za pomocą oprogramowania będzie monitorować i kontrolować autobusy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, w pojazdach będzie się znajdował również kierowca.
Wyzwaniem dla badaczy jest opracowanie takiego systemu zarządzania flotą, który będzie w stanie przewidzieć wiele sytuacji, na które pojazdy autonomiczne mogą napotkać.
Pojazdy muszą także być w stanie komunikować się ze sobą oraz z innymi uczestnikami ruchu, dzięki czemu będzie można dopasować ich prędkość do sytuacji panującej na drodze oraz do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Jednym z założeń systemu jest dostosowanie go do specyficznych potrzeb pasażerów, takich jak  np. usługi na żądanie, rezerwacja przejażdżki, elastyczna oferta tras.

 
(Źródło: Eltis)