Cała treść

W Gliwicach uruchomiono system znaczników TOTUPOINT

W Gliwicach działa system znaczników TOTUPOINT. Dzięki niemu osoby niewidome i z dysfunkcją wzroku mogą dużo łatwiej poruszać się w przestrzeni miejskiej. Żeby skorzystać z systemu, wystarczy zainstalować aplikację w telefonie.
Gliwice to miasto, które jako pierwsze w województwie śląskim zdecydowało się na wprowadzenie systemu znaczników ułatwiających funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym. Punkty, w których zostały rozmieszczone znaczniki z informacją dźwiękową, układają się w ścieżkę. Prowadzi ona ul. Zwycięstwa (znacznik znajduje się m.in. na Gliwickim Ośrodku Integracji Niepełnosprawnych, Urzędzie Miejskim i Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych), przez ul. Zygmunta Starego (znacznik na Barze Teatralnym i Szpitalu Miejskim nr 4) aż do ul. Nowy Świat (znaczniki na Szpitalu Wielospecjalistycznym i Gliwickim Teatrze Muzycznym). W sumie na trasie znajduje się 15 punktów.
Jakie jest założenie systemu TOTUPOINT? – Skoro ja poznaję przestrzeń słuchem, to niech ona się do mnie odzywa – mówi Jan Szuster, jeden z projektantów systemu, który sam jest osobą niewidomą i dobrze zna potrzeby osób z dysfunkcjami wzroku. Znaczniki są umieszczane w wybranych lokalizacjach, instalowana jest w nich informacja dźwiękowa (która może być w dowolnym momencie modyfikowana i wzbogacana) – na przykład opis miejsca, otoczenia, odległość do następnych punktów, informacje o robotach drogowych. W momencie, w którym zbliża się do nich osoba z aktywatorem, znaczniki są uruchamiane i przekazują informacje. Siła głosu może być regulowana. Aktywatorem jest smartfon z zainstalowaną aplikacją TOTUMIDI (aplikacja jest bezpłatna i dostępna na iPhone’y).
System znaczników TOTUPOINT jest skierowany przede wszystkim do osób niewidomych i słabowidzących, ale nie tylko: korzystać mogą z niego także osoby starsze i turyści. – Gliwice to pierwsze miasto, które poszło tak daleko, czyli nie tylko zorganizowało spotkanie czy konferencję, ale po prostu zabrało się za praktyczne działanie i wdrożenie tego rozwiązania – mówi Tomasz Więcek z Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym. – Może przykład Gliwic sprawi, że inne miasta pójdą ich śladem i staną się bardziej przyjazne dla osób niewidomych – dodaje Dorota Moryc, prezes zarządu Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych.
System pojawił się w mieście dzięki współpracy Urzędu Miejskiego i Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Miasta Gliwice.

 
(Źródło: UM Gliwice)