Cała treść

Gliwicki Rower Miejski coraz bliżej

Gliwice dołączają do miast, w których z powodzeniem działają systemy wypożyczalni rowerów miejskich. Przedsięwzięcie popularne w wielu europejskich metropoliach stanie się już niedługo stałym elementem pejzażu Gliwic.
Gliwicki Rower Miejski powstanie dzięki firmie, która zgłosi się i przedstawi miastu najlepszą ofertę na realizację tego zadania. – Miasto Gliwice ogłosiło przetarg nieograniczony na zorganizowanie, zarządzanie i eksploatację systemu miejskich wypożyczalni rowerów. Zakładamy, że na wstępie będzie 100 rowerów przy 10 wypożyczalniach z możliwością rozbudowy w latach następnych o kolejnych 50 rowerów i 5 stacji – mówi Ewa Staszków z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych UM Gliwice.
System będzie funkcjonował w sezonie rowerowym – od 1 marca do 30 listopada. Stacje będą wyposażone w terminal z panelem informacyjnym i sterującym, a także w 15 stojaków na rowery każda. Aby wypożyczyć rower trzeba będzie zarejestrować się w specjalnym serwisie internetowym. Serwis pokaże dostępność rowerów i miejsc postojowych, a także mapę całej sieci. – Zakładamy, że firma, która wygra przetarg, przedstawi nam koncepcję, w których miejscach będą znajdować się poszczególne stacje – wyjaśnia Ewa Staszków.
Miejskie systemy wypożyczalni rowerów od lat działają w naszym kraju. Kraków był pierwszym polskim miastem, który wprowadził taką możliwość. W jego ślady poszedł m.in. Wrocław, Rzeszów, Poznań i Warszawa. W tych miastach, zarówno użytkowników systemu jak i samych rowerów jest z roku na rok coraz więcej. Większa jest też popularność samego roweru jako środka lokomocji.

 
(Źródło: UM Gliwice)