Cała treść

Tylko do 14 sierpnia można zgłosić firmę do konkursu „Technology Fast 50 CE”

Tylko do połowy sierpnia firmy mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji „Technology Fast 50” – rankingu najdynamiczniej rosnących firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W zestawieniu mogą znaleźć się innowacyjne firmy zarówno o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i te, które relatywnie niedawno rozpoczęły swoją działalność. Oprócz spółek z sektora TMT, zgłaszać mogą się także spółki zajmujące się biotechnologią, nanotetechnologią, technologiami medycznymi oraz związanymi z energią. W tym roku w programie Fast 50 firmę doradczą Deloitte wspiera silne grono partnerskie złożone z rynkowych gigantów tj. Orange, Intel, Salesforce, KIC Innoenergy oraz Grupa Adamed.
Celem Technology Fast 50 jest umożliwienie dynamicznie rosnącym, innowacyjnym spółkom zaprezentowanie się szerokiemu gronu potencjalnych inwestorów, partnerów biznesowych oraz klientów.
Technology Fast 50 to nie tylko ranking. Chcemy, aby ten program kompleksowo wspierał młode innowacyjne firmy, począwszy od promocji, poprzez merytorykę, a na unikatowych możliwościach networkingu skończywszy – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner odpowiedzialna za program Fast 50 w Europie Środkowo-Wschodniej, Lider zespołów Innovation Consulting, R&D and Government Incentives w Deloitte Polska i dodaje: – Młode spółki, takie jak te, które aplikują do naszego konkursu, mają często lepsze zdolności do tworzenia innowacji, ponieważ nie są skrępowane korporacyjnymi procedurami i zdecydowanie śmielej podejmują niestandardowe działania. Najwięksi gracze rynkowi niejednokrotnie nie mogą sobie pozwolić na ryzyko, a przez to też trudniej jest im być innowacyjnymi. Tym bardziej powinni obserwować mniejsze podmioty. Dla młodych innowacyjnych firm współpraca z największymi również może okazać się korzystna. Często otrzymują dostęp do sieci klientów korporacji, do niezbędnego know-how oraz infrastruktury, a ich produkty mają szansę na szybszą komercjalizację.
Wyniki środkowoeuropejskiego rankingu zostaną ogłoszone pod koniec października tego roku, a wyniki programu w regionie EMEA Technology Fast 500 na początku grudnia podczas ceremonii wręczenia wyróżnień dla laureatów w Paryżu.
Do rankingu mogą zgłaszać się spółki operujące w branżach: IT & Rozwiązania Cyfrowe, Internet, Media & Telekomunikacja, Czyste Technologie i Energia, a także Biotechnologia, Nanotechnologia oraz Technologie Medyczne.
Konkurs Deloitte obejmuje kategorię główną „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie: „Wschodzące Gwiazdy” („młode” firmy z ogromnym potencjałem) i „Wielka Piątka” (spółki, którym ze względu na wysokie przychody trudno osiągnąć bardzo wysoką procentową dynamikę wzrostu przychodów).
Zwycięzców typuje się w oparciu o procentowy wzrost przychodów operacyjnych na przestrzeni analizowanych lat według ustalonego algorytmu.
Aby wziąć udział w konkursie spółka powinna spełniać następujące kryteria:

 • opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
 • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych,
 • posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
 • osiągać określony poziom przychodów i działać przez określony okres czasu.

Pierwszy raz w historii programu w Europie Środkowo-Wschodniej zostanie przyznana nagroda Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają charakter przełomowy i potencjał na zrewolucjonizowanie rynku. Laureata tej nagrody wybierze jury, w skład którego wejdą przedstawiciele partnerów programu oraz eksperci Deloitte. Jury będzie oceniać aplikujące firmy pod kątem innowacyjności i unikalności produktu, pozycji względem firm konkurencyjnych, planu marketingu i sprzedaży, czy też wizji rozwoju spółki w kolejnych latach.
Dla zwycięzcy każdej z kategorii i laureata nagrody za przełomową innowację Deloitte przygotuje, wraz z partnerami rankingu, dedykowane sesje strategiczne i mentoringowe odpowiadające profilowi spółki. Celem sesji będzie przekazanie narzędzi i know-how niezbędnych do zapewnienia dalszego intensywnego rozwoju.
 
Polskie spółki od lat dominują w rankingu Deloitte. W 2015 w zestawieniu uplasowało się ich aż 22, z czego 19 firm znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50”, a 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Drugie miejsce należało do polskiej firmy Sky Cash, która odnotowała wzrost na poziomie 1 665 proc. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie polskie firmy: Netguru oraz Traffic Trends. Zwycięzcą ubiegłorocznego rankingu została czeska firma Simplity, która wykazała się najbardziej dynamicznym wzrostem na poziomie 1 971 proc.
Na pierwszym miejscu w kategorii „Wschodzące Gwiazdy” uplasowała się natomiast krakowska spółka z branży nowych technologii Codewise.
Informacje o rejestracji (udział bezpłatny) w trybie on-line i o kryteriach kwalifikacji można znaleźć na regionalnej stronie programu pod adresem http://www.deloitte.com/fast50ce.
Patroni honorowi rankingu Deloitte Technology Fast 50:

 • Ministerstwo Rozwoju RP,
 • Ministerstwo Energii RP,
 • Ministerstwo Cyfryzacji RP,
 • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,
 • Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji,
 • Główny Urząd Patentowy,
 • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

 
(Źródło: Deloitte)