Cała treść

Legnica wprowadza rowery miejskie

Legnica zawarła umowę z Nextbike, firmą realizującą projekt „Legnickiego roweru miejskiego”. To kolejne przedsięwzięcie spod znaku smart, prowadzone w Legnicy – Inteligentnym Mieście 2015 roku.
Nextbike, firma, która zrealizowała w Polsce kilkanaście podobnych projektów (m.in. we Wrocławiu, w Warszawie, Opolu i Poznaniu), pracuje już nad uruchomieniem roweru miejskiego w Legnicy. Na podstawie zawartej 8 sierpnia br. umowy, zamontuje ona cztery stacje – dwie w centrum miasta, jedną na osiedlu Piekary i jedną na osiedlu Kopernika, łącznie dla 21 jednośladów. Rowery będzie można wypożyczać w mieście do 15 listopada. Stacje mają być gotowe na 18 sierpnia, a ich dokładna lokalizacja jest właśnie ustalana.
– Dodatkową zaletę przedsięwzięcia stanowi fakt, że firma realizuje z powodzeniem bliźniacze projekty, a legnicki klient powiększa jednocześnie bazę klientów w całej Polsce. Oznacza to, że legniczanie, którzy dokonają rejestracji w systemie, będą mogli wsiąść i jeździć rowerem miejskim w pobliskim Wrocławiu czy odległym Trójmieście – mówi Jadwiga Zienkiewicz, wiceprezydent Legnicy. – Wiemy, że baza klientów Nextbike ma już rejestracje z naszego miasta i okolicy.
Przedstawiciele Nextbike podkreślają, że system jest bardzo prosty, a rejestracja nowych klientów zajmuje niespełna minutę. Rejestracja internetowa daje możliwość korzystania z rowerów 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Obecnie powstaje strona dedykowana legnickiemu projektowi, a do czasu jej wdrożenia można rejestrować się na stronie www.nextbike.pl.
Ile klient zapłaci za przejażdżkę? Ideą projektu jest to, aby wypożyczenie było tanie, szybkie i wygodne, stąd pierwsze 15 minut jazdy jest bezpłatne. Za pierwszą pełną godzinę trzeba będzie zapłacić symboliczną złotówkę, podobnie zresztą, jak za kolejną godzinę. Trzecia godzina kosztować będzie 2 zł, a każda następna – 4 zł.
– Cennik ma pozwolić na rotację tak, by każdy mógł skorzystać z systemu i stać się stałym klientem, który po prostu polubi rower miejski, a z czasem przesiądzie się z auta na jednoślad – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy realizującej projekt dla miasta.
Projekt ma charakter pilotażowy. Koszt jego wdrożenia i serwisowania do połowy listopada tego roku to maksymalnie 91.446,86 zł brutto.
– Będziemy gromadzić doświadczenia, uwagi użytkowników, obserwować, jakim zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów cieszy się ta oferta. Jeśli projekt roweru miejskiego się sprawdzi, jeśli zyska akceptację legniczan, może on zagościć w mieście na stałe – dodaje Jadwiga Zienkiewicz.

 
(Źródło: Urząd Miasta Legnica)