Cała treść

Jaworzno otrzyma 41,4 mln zł dotacji na autobusy elektryczne

Autobusy w Jaworznie będą jeszcze bardziej nowoczesne i ekologiczne! Zarząd województwa śląskiego rozstrzygnął dwa konkursy dotyczące unijnego dofinansowania projektów związanych z transportem miejskim. Z 560 mln złotych przeznaczonych w regionie na zakup niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem aż 41,4 mln złotych trafi do Jaworzna.
– Środki te przeznaczymy na dofinansowanie zakupu elektrycznych autobusów i niezbędnej infrastruktury. Dzięki temu pod koniec przyszłego roku co trzeci autobus we flocie naszego przedsiębiorstwa będzie miał ekologiczny napęd elektryczny – informuje Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno.
Spółka od 17 miesięcy eksploatuje już 12-metrowy autobus elektryczny. Kilka tygodni temu rozstrzygnięto przetarg na dostawę 16 kolejnych tego typu pojazdów: dziewięciu 18-metrowych, trzech 12-metrowych i czterech w wersji midi. Umowa z dostawcą zostanie podpisana w październiku br. Obecnie spółka prowadzi postępowanie na dostawę kolejnych sześciu autobusów elektrycznych. Dostawy pojazdów z dwóch tegorocznych przetargów zaplanowano na trzeci i czwarty kwartał przyszłego roku. W efekcie za kilkanaście miesięcy po ulicach Jaworzna i sąsiednich miast będą jeździć 23 pojazdy elektryczne z 60, którymi będzie dysponować spółka.
– Przyznane nam środki unijne pozwolą pokryć 85 proc. wydatków na nową flotę oraz niezbędną infrastrukturę. Zakup elektrycznych autobusów to kolejny ważny etap w modernizacji jaworznickiej komunikacji, która prowadzona jest od kilkunastu lat przy wsparciu m.in. władz miasta, a zwłaszcza prezydenta Pawła Silberta – mówi prezes Zbigniew Nosal. – Nie spoczywamy jednak na laurach. Cały czas pracujemy nad poprawą jakości życia mieszkańców Jaworzna. W najbliższych miesiącach, oprócz rozstrzygnięcia kolejnego przetargu na dostawę elektrycznych autobusów, zaproponujemy jaworznianom kolejne nowoczesne rozwiązania ułatwiające korzystanie z naszych usług.

 
(Źródło: Urząd Miejski w Jaworznie)