Cała treść

Rozwój transportu publicznego w Rzeszowie

Rzeszów przystępuje do opracowania dokumentów aplikacyjnych dla kolejnych projektów związanych z dalszą poprawą funkcjonowania i rozwojem transportu publicznego w Rzeszowie. Projekty: „Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie”, „Integracja różnych form publicznego transportu zbiorowego w Rzeszowie” oraz „Rozbudowa systemu transportu publicznego w Rzeszowie” planowane są do współfinansowania przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
W związku z tym miasto chce przeprowadzić badania dotyczących zachowań i preferencji komunikacyjnych mieszkańców Rzeszowa oraz innych osób korzystających z komunikacji miejskiej, a także wykonanie pomiarów natężenia ruchu w mieście.
Od 27 września br. Konsorcjum Firm Invest & Consulting Group Sp. z o.o., z siedzibą w Opolu oraz Collect Consulting S.A., z siedzibą w Katowicach rozpoczęło realizację umowy w ramach, której prowadzić będzie m.in. pomiary ruchu samochodowego w newralgicznych punktach miasta, pomiary zajętości miejsc postojowych (w strefie płatnego parkowania oraz na parkingach: bezpłatnych, komercyjnych, osiedlowych), pomiary liczby pasażerów w autobusach i pociągach oraz badania ankietowe w gospodarstwach domowych, autobusach i na przystankach (w tym na dworcach PKS i PKP). Umowa w ramach której wskazany wyżej Wykonawca będzie wykonywał badania powinna zostać zrealizowana do dnia 15 grudnia 2016 roku.
Celem badań jest zebranie informacji na temat zachowań komunikacyjnych mieszkańców oraz innych osób korzystających z komunikacji miejskiej i systemu transportowego Rzeszowa, niezbędnych do oceny jego bieżącego funkcjonowania, a także prognozowania dalszego rozwoju. Na podstawie przeprowadzonych badań i pomiarów zostanie określony popyt na usługi, strukturę zawodową i wiekową pasażerów, oczekiwane kierunki przewozów, układy linii i częstotliwości kursowania. Wszystkie zebrane dane będą stanowiły podstawę do wykonania aktualizacji symulacyjnego cyfrowego modelu ruchu Miasta Rzeszowa, za pomocą którego zostaną ostatecznie zidentyfikowanie potrzeby inwestycyjne Miasta w zakresie systemu transportowego. Realizacja ww. projektów przyczyni się do zwiększenia potencjału rozwojowego i atrakcyjności aglomeracji rzeszowskiej oraz wzrostu mobilności mieszkańców.
W trakcie badań Ankieterzy odwiedzą losowo wybrane gospodarstwa domowe (przeprowadzą minimum 5600 wywiadów), w celu zebrania informacji m.in. o preferencje co do wyboru środka podróży, a także danych dotyczących sposobu ich codziennej realizacji. Podobna ankieta zostanie przeprowadzona wśród pasażerów komunikacji miejskiej.

 
(Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa)