Cała treść

Krakowska rewolucja komunikacyjna nagrodzona

Kraków lepszy od włoskiej Parmy, hiszpańskiej Palmy de Mallorca, szwedzkiego Göteborga i duńskiej Odense w konkursie na najbardziej spektakularną transformację w dziedzinie zrównoważonego transportu, przeprowadzoną w centrum miasta.
Nagrodę, w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa, odebrał Marcin Korusiewicz – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W jury konkursu zasiadali włodarze największych europejskich miast.
Kraków został doceniony za największą transformację w zakresie zrównoważonego transportu. Kapituła była pod wrażeniem metamorfozy, jaką przeszło ścisłe centrum miasta, a konkretnie ul. Grodzka i rejon I obwodnicy, czyli przebudowane niedawno ulice Podwale i Dunajewskiego. To efekt długotrwałej strategii transportowej, która od lat jest krok po kroku wdrażana. Efekty widać już dziś.
– Na przykład pod względem długości ulic otwartych wyłącznie dla pieszych jesteśmy jednymi z najlepszych na świecie. O palmę pierwszeństwa rywalizujemy tylko z Kopenhagą – mówi Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu.
Inicjatywa Civitas działa pod patronatem Komisji Europejskiej. Jej zadaniem jest promocja i wspieranie idei zrównoważonej mobilności na Starym Kontynencie. Pod Wawelem za projekty związane z inicjatywą Civitas odpowiada ZIKiT i Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa.

 
(Źródło: Urząd Miasta Krakowa)