Cała treść

Rower Miejski w Radomiu

Radomski Rower Miejski wystartuje z początkiem kwietnia. Na mocy podpisanej umowy, samoobsługowy system Radomski Rower Miejski zostanie wdrożony, a następnie zarządzany w latach 2017-2019 przez firmę Nextbike Polska. Sieć wypożyczalni, obejmująca 25 stacji, 250 rowerów, a także tandemy i rowery cargo, wystartuje na początku kwietnia.
Trzyletnia umowa z Nextbike Polska, największym operatorem samoobsługowych systemów rowerowych (firma obsługuje m.in. warszawskie Veturilo, Łódzki Rower Publiczny i Wrocławski Rower Miejski) została podpisana w obecności prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego, przez Grzegorza Jandułę, prezesa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji sp. z o.o. w Radomiu oraz Tomasza Wojtkiewicza, prezesa Nextbike. – To historyczna chwila. Radom dołącza do grona nowoczesnych, europejskich miast posiadających system roweru miejskiego. Mieszkańcy, którzy w konsultacjach społecznych jednoznacznie powiedzieli, że chcą roweru miejskiego, już 1 kwietnia uzyskają możliwość korzystania z alternatywnego i co najważniejsze ekologicznego środka transportu – powiedział po podpisaniu umowy prezydent Radosław Witkowski.
Operator będzie miał za zadanie wdrożenie systemu, a następnie jego kompleksową obsługę w latach 2017-2019. Radomski Rower Miejski obejmie 25 lokalizacji i 250 jednośladów oraz tandemy i rowery o charakterze familijnym i bagażowym. – Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić do Radomia i uczestniczyć we wprowadzaniu w mieście społecznej i komunikacyjnej zmiany. To już szesnaste miasto w Polsce, a równocześnie drugie największe na Mazowszu, w którym będzie można wypożyczać nasze rowery. Już teraz w systemie zarejestrowanych jest ponad 3 600 mieszkańców Radomia, a w sumie, w całym kraju, z naszych rowerów korzysta prawie milion osób – poinformował Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.
Rowery będzie można wypożyczać, tak jak podczas testów, przy użyciu odpowiedniej aplikacji. –  Dodatkowo zostanie wprowadzona możliwość wypożyczania rowerów przy pomocy karty miejskiej, która uzyska nową funkcję. Pierwsze 20 minut będzie darmowe, a kolejne będą się wiązały z niewielką odpłatnością – wyjaśnił wiceprezydent Konrad Frysztak.
Warto przypomnieć, że wszystkie sieci wypożyczalni operatora są kompatybilne. To oznacza, że użytkownik zarejestrowany w Radomiu będzie mógł bez zbędnych formalności korzystać z rowerów publicznych w innych miastach. System, który ruszy 1 kwietnia jest systemem otwartym. Miasto cały czas czeka na zgłoszenia firm i instytucji, które na własny koszt chciałyby u siebie ustawić wypożyczalnię.
Prezydent Radosław Witkowski przypomniał jednocześnie, że miasto cały czas prowadzi działania mające na celu poprawę infrastruktury służącej rowerzystom. – Systematycznie łączymy poszczególne dzielnice tworząc spójną sieć dróg dla rowerów o asfaltowej nawierzchni. W zeszłym roku połączenie ze śródmieściem uzyskał na przykład Michałów. W tym roku planujemy kolejne inwestycje – zapowiedział prezydent.

 
(Źródło: Urząd Miejski w Radomiu)