Cała treść

Niebawem umowa na wypożyczalnie aut elektrycznych we Wrocławiu

Firma Enigma będzie operatorem miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych we Wrocławiu. Na ulicach miasta najpewniej już wiosną 2018 roku pojawią się ekologiczne Nissany Leaf.
System wypożyczalni powstanie w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Przy czym kompleksowa usługa uruchomienia i zarządzania wypożyczalnią należy do partnera prywatnego. W skład systemu wejdzie m.in.: udostępnienie minimum 200 samochodów elektrycznych Nissan Leaf, niezbędnych urządzeń ładowania pojazdów elektrycznych, oprogramowania do obsługi systemu, strony internetowej, biura obsługi klientów, wprowadzenie jednolitego oznakowania systemu z wykorzystaniem znaku graficznego miasta Wrocławia.
Klienci wypożyczalni będą mieli możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu jednego z 200 samochodów elektrycznych zarówno na stacjach, jak i poza nimi – to tzw. model free floating. Pierwsze samochody do dyspozycji mieszkańców mogą pojawić się już wiosną 2018 r.
Do tego czasu strony uzgodnią lokalizacje stacji i wybudują niezbędną infrastrukturę dla wypożyczalni samochodów elektrycznych, przygotują spójny wizualnie system wypożyczalni, BOK i niezbędne oprogramowanie. W planach jest również, dla uatrakcyjnienia funkcjonalności wypożyczalni, uruchomienie pakietu przywilejów dla jej klientów m.in. bezpłatne parkowanie w strefie płatnego parkowania, przejezdność przez niektóre wyłączone obecnie z ruchu kołowego ulice.
Koszty wypożyczenia samochodu będą znane po podpisaniu umowy, niemniej jednak kwoty te muszą być konkurencyjne i zapewne nie będą wyższe niż np. opłata za taksówkę.
Miasto najkorzystniejszą ofertę na operatora miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych firmy Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. wybrało już w październiku 2016 roku. Niestety, w toku postępowania wpłynęły dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ostatnia rozprawa zakończyła się korzystnie dla Wrocławia i w najbliższym czasie magistrat planuje podpisanie umowy z firmą Enigma.
Zadanie prowadzone jest w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, a wybór partnera został dokonany w oparciu o koncesję na usługi. Miasto na początku rozmawiało z pięcioma partnerami, a trzem z nich złożyło oferty. Dwie – Enigma i Decatur – nie wymagały od gminy żadnej dopłaty do funkcjonowania wypożyczalni, natomiast firma Arriva podała do dopłaty kwotę 4,9 mln zł za cały okres zarządzania, czyli 5 lat.
Realizacja zadania ma na celu promowanie niskoemisyjnego środka transportu i zachęcenie mieszkańców do rezygnacji lub istotnego ograniczenia korzystania z własnego samochodu w obszarze centrum miasta. Dzięki temu zostanie uwolniona przestrzeń miejska, efektywniej wykorzystana infrastruktura drogowa, a przede wszystkim nastąpi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Przykłady miast zachodnich pokazują, że jeden samochód z wypożyczalni zastępuje 7-12 samochodów indywidualnych.

 
(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)