Cała treść

Jest umowa na wypożyczalnię aut elektrycznych we Wrocławiu

Wrocław podpisał umowę z firmą Enigma na stworzenie i prowadzenie miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych. Do dyspozycji będzie 200 aut, w tym 10 dostawczych. Ekologiczny pojazd wypożyczyć będzie można najpewniej wiosną 2018 r. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce.
Do dyspozycji wrocławian i turystów będzie co najmniej 200 samochodów. 190 osobowych Nissanów Leaf i 10 dostawczych aut elektrycznych, na wypadek gdyby trzeba było przewieźć większy ładunek. Do tego powstanie co najmniej 12 stacji ładowania, np. przy hipermarketach i stacjach benzynowych.
Aby zachęcić do korzystania z ekologicznych aut, użytkownicy systemu będą mogli korzystać z przywilejów. Miasto wyznaczy miejsca, gdzie oprócz komunikacji miejskiej wjadą tylko kierowcy aut elektrycznych (np. przejadą przez wyspę Piasek). Będą mogli jeździć również po niektórych buspasach (najpewniej tych, gdzie teraz wpuszczane są taksówki).
– Każdy, kto będzie chciał wypożyczyć auto, musi mieć prawo jazdy. To będzie weryfikowane w krajowych systemach ewidencji. Pozycja każdego auta operator systemu będzie widział na mapie pozycji GPS. Będziemy starali się, aby wszystkie formalności związane z rejestracją odbywały się online. Oczywiście będzie też stacjonarne centrum obsługi – mówi Paweł Andrzej Luksic, prezes firmy Enigma Sp. z o.o.
Wszystkie pojazdy będą ubezpieczone. Auta będzie można otwierać i uruchamiać za pomocą aplikacji, nie będą potrzebne kluczyki. Co istotne, użytkownicy nie będą też musieli ich zwracać do specjalnej stacji, tak jak np. w przypadku Wrocławskiego Roweru Miejskiego, wystarczy że auto zostanie pozostawione w wyznaczonym obszarze na legalnym i zgodnym z przepisami ruchu drogowego miejscu. Dla aut zostaną wyznaczone dedykowane miejsca parkingowe, skąd będzie można je odbierać. Będzie ich 200 z 4000, które są we Wrocławiu w strefie płatnego parkowania.
Samochody na pewno pojawią się w centrum, na pl. Solnym, Ostrowie Tumskim, w okolicach pl. Grunwaldzkiego czy Hali Stulecia. Szczegóły będą doprecyzowane. Tak samo jak ceny za wypożyczenie. – Na razie szacujemy, że będzie to na poziomie 1 zł za minutę korzystania, ale to będzie podlegało jeszcze analizie – mówią przedstawiciele Enigmy.
W imieniu miasta umowę podpisał wiceprezydent Maciej Bluj. Na stworzenie systemu wypożyczalni firma Enigma ma 12 miesięcy. Przez ten czas na pewno powstanie szczegółowy regulamin wypożyczania. Umowa dla operatora systemu po jego stworzeniu obowiązuje na 5 lat. Z wypożyczalni będzie można skorzystać najprawdopodobniej wiosną 2018 roku. Będzie to pierwszy taki system w Polsce.

 
(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)