Cała treść

Innowacyjny car-sharing w Gdyni?

Gdynia rozpoczęła prace nad wprowadzeniem nowej usługi w transporcie, która ucieszy nie tylko mieszkańców. Car-sharing to wygodny sposób podróżowania będący alternatywą zwłaszcza dla osób nieposiadających własnego samochodu, przynoszący również wiele innych korzyści.
– Gdynia jest nagradzana za różnego typu rozwiązania z obszaru smart city. Jeżeli mówimy o inteligentnym mieście, myślimy nie tylko o wskaźnikach, czujnikach, ale o całościowym podejściu do potrzeb mieszkańca. Staramy się nie tylko nadążać za tym co się dzieje w innych częściach Polski czy świata, lecz także przodować w nowoczesnych rozwiązaniach. Dlatego podjęliśmy decyzję, o tym że rozpoczynamy w Gdyni przygotowania – na początku do analizy rozwiązań w kontekście car-sharingu – a w przyszłości możliwe, że do wdrożenia usługi. – tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
Usługa car-sharingu skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie chcą mieć samochodu na własność, młodych kierowców, których jeszcze nie stać na zakup pojazdu, a także turystów odwiedzających miasto. Polega ona na zorganizowanym wspólnym użytkowaniu ogólnodostępnych samochodów. Oprócz wygody przynosi także wiele korzyści, jak zmniejszenie ich liczby w mieście czy redukcję zanieczyszczenia środowiska.
Car-sharing zakłada wypożyczanie pojazdów na godziny lub na zasadzie start – stop, czyli od momentu wypożyczenia do momentu zdania auta. Wynika to z konieczności dotankowywania lub doładowywania pojazdów – w przypadku samochodów elektrycznych i ich serwisowania.
W ramach projektu Gdynia planuje współpracę z kilkoma samorządami na obszarze wykraczającym poza jedno miasto. Propozycje zostały już złożone sąsiednim powiatom i gminom.

 
(Źródło: Urząd Miasta Gdyni)