Cała treść

Pętle indukcyjne zliczą rowerzystów na Velo Baltica

Trasa rowerowa pomiędzy Rogowem i Dziwnowem w powiecie gryfickim oraz okolice granicy państwa w Świnoujściu to miejsca, gdzie staną pętle indukcyjne na trasie rowerowej Velo Baltica. Pozwalające na liczenie ruchu turystycznego urządzenia są pierwszymi elementami projektu Biking South Baltic na Pomorzu Zachodnim, który służy promocji Trasy Rowerowej Morza Bałtyckiego (EuroVelo 10) w Danii, Niemczech, Litwie, Polsce i Szwecji.
– Zaczynamy od pętli indukcyjnych, następne będą wiaty i niezwykle atrakcyjny „świecący” odcinek. Ten projekt pokaże, jak mogą wyglądać modelowe trasy rowerowe. To również możliwość na przeszkolenie branży turystycznej, bo już dziś przedsiębiorcy powinni budować szerokie partnerstwo i tworzyć kompleksowe oferty skierowane do rowerzystów. Pamiętajmy, że za kilka lat na Pomorzu Zachodnim szlaki rowerowe będą liczyły blisko 1 tys. km, a turyści na rowerach z sakwami będą coraz częściej poszukiwali miejsca do spania i dobrej lokalnej kuchni – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Wykonanie, dostawa i montaż 2 szt. czujników do zliczania rowerzystów na trasie Velo Baltica (EuroVelo 10) to zadanie w ramach projektu Biking South Baltic, które powinno być zrealizowane do 12 czerwca 2017 roku. Województwo zachodniopomorskie zaprosiło właśnie do składania ofert na wykonanie tej inwestycji. Projekt stworzy rowerową atrakcję turystyczną: 100-metrowy odcinek z fosforyzującej nawierzchni bądź z diodami LED. Całość tej inwestycji umiejscowiona zostanie w gminie Trzebiatów.
Projekt jest realizowany dzięki środkom z programu Interreg. Wartość zachodniopomorskiej części projektu to blisko 700 tys. zł, z czego dofinasowanie wyniesie 85%. Realizacja projektu “Rowerem przez Południowy Bałtyk” będzie prowadzona do końca 2019. Współpraca regionów na rzecz dokończenia realizacji całego szlaku, a także jego wspólna promocja ma się przełożyć na zwiększenie ruchu turystycznego oraz ograniczenie jego sezonowości. Budżet wszystkich partnerów projektu to blisko 1 mln euro.
Trasa EuroVelo 10 na Pomorzu Zachodnim (Velo Baltica) przebiega od Świnoujścia do Złakowa (Gmina Postomino) i zostanie w pełni zrealizowana w najbliższych latach w ramach Koncepcji Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Cały szlak przebiega przez 7 krajów, a tylko na terenie Polski ma długość ponad 500 km.

 
(Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego)