Cała treść

Tristar Eye, czyli informacje z Tristara dostępne w smartfonie

Społeczność programistów “Koduj dla Polski – Trójmiasto” za darmo rozwiązała bolączkę systemu Tristar: jego niedostosowanie do technologii mobilnych. Dzięki opracowanej aplikacji Tristar Eye, każdy może korzystać z informacji drogowych trójmiejskiego systemu we własnym smartfonie, na innych urządzeniach mobilnych, a także na stacjonarnych komputerach.
Aplikacja internetowa Tristar Eye oferuje podobne informacje co oficjalny serwis systemu Tristar, ale w podejściu tzw. responsywnym. To właśnie dzięki temu z danych dostępnych na stronie internetowej zintegrowanego systemu zarządzania ruchem w Trójmieście korzystać można za pomocą dowolnych urządzeń mobilnych. Użytkownik aplikacji widzi obraz z tristarowych kamer w swoim smartfonie lub na tablecie i otrzymuje komunikaty o bieżących utrudnieniach w ruchu.
Dodatkowo można sobie wybrać dowolne kamery rejestrujące ruch na ulicach Trójmiasta (np. na swojej najczęściej uczęszczanej trasie) i dodać je do widoku zbiorczego – wszystkie będą widoczne naraz, w jednym oknie. Pozwala to na szybką ocenę sytuacji na drodze przed wyjściem z pracy czy z domu.
Co ciekawe, Tristar Eye jest swego rodzaju hybrydą z mapami Google pokazującymi natężenie ruchu na drodze – informacje zaczerpnięte z Tristara zostały w tej aplikacji nałożone na mapy googlowskie. Hybrydowy program gromadzi więc kluczowe dla kierowców informacje z dwóch niezależnych źródeł.
Program nie wymaga instalacji – może być otwarty z poziomu przeglądarki na dowolnym urządzeniu mobilnym czy komputerze stacjonarnym.
 – Kiedy dowiedziałem się o uruchomieniu serwisu internetowego Tristar oczywiście zainteresowałem się tym, jakie możliwości oferuje przeciętnemu użytkownikowi – mówi programista Marcin Szałomski, pomysłodawca aplikacji Tristar Eye, na co dzień pracujący w gdańskim biurze międzynarodowego koncernu. – I zaraz też poczułem pewne rozczarowanie. Z tego właśnie rozczarowania narodziła się chęć aby coś zmienić. W myśl powiedzenia: “jak coś się nie podoba, zrób to lepiej”. Zdaję sobie sprawę, że droga jaką przechodzi projekt publiczny jest długa, a w przypadku technologii kilka lat jest jak dekada. Koncepcja systemu Tristar narodziła się w innej rzeczywistości i założenia odnośnie wykorzystania urządzeń mobilnych nie mogły zostać wówczas uwzględnione. Uznałem jednak, że można to naprawić. Ciekawe dane już były, trzeba było jedynie odrobinę poprawić formę ich prezentacji.
Spostrzeżenia Marcina Szałomskiego potwierdza Krzysztof Łutowicz, koordynator systemu Tristar w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni: – Projekt systemu Tristar został wykonany na początku 2010 roku. W tym czasie urządzenia mobilne w Polsce były jeszcze mało popularne. Grono użytkowników technologii mobilnych dynamicznie wzrosło już w trakcie realizacji systemu, lecz ze względu na uwarunkowania formalne nie mogliśmy zareagować na ten trend i zmodyfikować przedmiotu zamówienia.
Obecna wersja aplikacji internetowej (WebApp) Tristar Eye funkcjonuje od początku lutego 2017 r. (od tego czasu miała ponad 400 odsłon) i będzie nadal rozwijana. Użytkownicy mogą się spodziewać ulepszeń i dodatkowych funkcji już w najbliższym czasie – w późniejszym także wersji aplikacji tzw. natywnych – dla systemów Android i iOS.
– Póki co skupiliśmy się na dalszym rozwoju aplikacji w formie WebApp, której podstawową zaletą jest uniwersalność – tłumaczy Marcin Szałomski. – Można będzie ją bardzo przyzwoicie zoptymalizować, aby działa i zachowywała się podobnie jak natywna. Co ważne już wkrótce wzbogacimy ją o możliwość “instalacji” (dodając skrót na ekranie głównym), a także uruchomienia w trybie pełnoekranowym. Dodamy taką funkcję przy okazji jednej z kolejnych aktualizacji.
Mówiąc “my” pomysłodawca Tristar Eye ma na myśli trójmiejską społeczność programistów Koduj dla Polski, dzięki której udało mu się zrealizować swoją ideę.
Programiści, graficy komputerowi, projektanci mobilnych aplikacji i entuzjaści nowych technologii regularnie spotykają się wieczorami w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER i wymieniają się pomysłami na aplikacje, które mają ułatwić życie mieszkańcom Trójmiasta. Z założenia działają społecznie i udostępniają tworzone przez siebie programy jako open source (czyli ogólnodostępne). To właśnie w tym gronie opracowano m.in. aplikację Na4Łapy służącą lepszemu poznaniu czworonogów z gdańskiego schroniska Promyk – z myślą o ludziach zainteresowanych adopcją psa lub kota.
Marcin Szałomski przyszedł na jedno ze spotkań “społecznych informatyków”, przedstawił swój pomysł i znalazł współpracowników.
Projektując aplikacje dla społeczeństwa, programiści starają się wykorzystywać otwarte dane (np. udostępnione przez miasto Gdańsk). Chociaż akurat w przypadku Tristara nie było to takie proste – oficjalne API (czyli interfejs programistyczny aplikacji) nie jest jeszcze dostępne, zespół projektowy wytworzył je “na około”, odczytując i przetwarzając publiczne dane bezpośrednio ze strony internetowej systemu.
– Tristar to skarbnica wiedzy o transporcie w Trójmieście. Cieszymy się, że gdańszczanie próbują wykorzystywać te wartościowe informacje, tworząc aplikacje. Tristar Eye to ciekawe rozszerzenie funkcjonalności Tristara – ocenia Krzysztof Garski z zespołu ds. otwartych danych w kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska. – Dzięki takim społecznym działaniom rozwiązania technologiczne stworzone przez miasta mogą jeszcze lepiej służyć mieszkańcom. Gdańsk, jako miasto realizujące politykę otwartości, wspiera tego typu aktywność obywatelską.
Skład zespołu, który opracował aplikację Tristar Eye: Marcin Szałomski, Marcin Rudzki, Marek Wojtuszkiewicz, Rafał Wróblewski oraz Jakub Miszczuk
Najbliższe spotkanie Koduj dla Polski – Trójmiasto odbędzie się 15 marca 2017 r. (środa) o godz. 18 w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER (ul. Lęborska 3B).

 
(Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku)