Cała treść

20 mln zł na autobusy elektryczne i rowery w Szczecinku

17 515 950 zł na zakup 10 niskopodłogowych elektrycznych autobusów miejskich i 1 830 900 zł na dostawę kompleksowego systemu wypożyczalni rowerów – takie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego otrzymała w ostatnich dniach Komunikacja Miejska w Szczecinku. 17 marca br. Tomasz Merk, dyrektor zarządu spółki, w obecności burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa odebrał z rąk Olgierda Geblewicza, marszałka województwa zachodniopomorskiego uchwały potwierdzające przyznanie tych środków.
–  W Szczecinku będzie realizowany jeden z najbardziej proekologicznych projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski. To powód do dumy, przykład do naśladowania, ale też spore wyzwanie. Miasto zdecydowało się postawić na transport elektryczny, który już dziś jest przyszłością komunikacji zbiorowej i to pomimo, że wciąż wiele samorządów podchodzi do tego typu rozwiązań z rezerwą. Znając jednak ten projekt chcieliśmy dać szansę nie tylko Szczecinkowi, ale także i sobie. Wszystko, aby przekonać się, jak autobusy elektryczne będą funkcjonowały w rzeczywistym ruchu miejskim – mówił podczas dzisiejszego spotkania marszałek Gebelwicz. I dodał: – Cieszę się również z dofinansowania rowerów miejskich. To inicjatywa, która na pewno spodoba się mieszkańcom, bo przecież coraz chętnie przesiadamy się na jednoślady. Co jednak najistotniejsze, dzięki obu inwestycjom Szczecinek będzie niekwestionowanym liderem w działaniach proekologicznych na Pomorzu Zachodnim.
Marszałek pogratulował samej spółce, jak i burmistrzowi konsekwencji w promowaniu obu projektów. Jerzy Hardie-Douglas także nie krył zadowolenia. –  Przede wszystkim dziękuję marszałkowi i zarządowi województwa za podjęcie tak pozytywnych dla naszego miasta decyzji. Jestem przekonany, że cena akumulatorów, czyli główny powód dla którego dzisiaj samorządy boją się autobusów elektrycznych, za kilka kat będzie nieporównywalnie niższa niż dziś. A przypomnę, że akumulatory w pojazdach, które kupi nasza spółka będę miały siedmioletnią gwarancję – przekonywał burmistrz. – Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to nowym autobusami będziemy jeździli od pierwszego kwartału przyszłego roku. Aby natomiast zostać w pełni liderem w kwestiach dotyczących ekologii musimy jeszcze wybudować jednomegawatową farmę fotowoltaiczną. O realizacji tego projektu będziemy rozmawiali w przyszłości – zakończył.
Dofinansowanie uzyskane przez Komunikację Miejską w ramach RPO wynosi 85 proc. Na zakup 10 autobusów spółka wyda w sumie ponad 25 mln zł, natomiast na 24 wypożyczalnie, w których znajdzie się 150 rowerów nieco ponad 2 mln 600 tys. zł.

 
(Źródło: Urząd Miasta Szczecinek)