Cała treść

Nowość w Szczecinie poprawi bezpieczeństwo pieszych

Wyjątkowe oświetlenie przejścia dla pieszych pojawiło się na ulicy Kopernika w Szczecinie. Specjalne światełka zatopione w jezdni włączają się automatycznie, gdy wyczują ruch pieszego. To nowość w Szczecinie.
Specjalna sygnalizacja ostrzegawcza pojawiła się w miejscu szczególnie niebezpiecznym, wytypowanym przez ZDiTM, Policję i Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Rozwiązanie jest wyjątkowe, a jego celem jest wyeliminowanie wypadków z udziałem najmniej zabezpieczonego uczestnika ruchu, jakim jest pieszy. 20 specjalnych “kocich oczek” – jak mówi się o światełkach, umieszczonych zostało w jezdni. Zaczynają świecić, kiedy ktoś zbliży się do ulicy.
Specjalne czujniki zamontowane są na słupie przed przejściem i wykrywają ruch człowieka, ale nie auta. Obudowy urządzeń są wykonane z nierdzewnej stali o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony obudowy znajduje się otwór z trzema diodami LED, które widoczne są z odległości nawet 800 m. Zastosowanie tego rozwiązania wydłuży się czas reakcji kierowcy i poprawi widoczność szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – w nocy, podczas deszczu czy mgły.
W tej chwili oświetlenie zamontowane jest na ulicy Kopernika, przy Jagiełły. Kolejne pojawią się na ul. Wyzwolenia i Duńskiej.

 
(Źródło: UM Szczecin)