Cała treść

Polscy studenci chcą zbudować prototyp ultraszybkiej kapsuły Hyperloop

Polska grupa studentów dostała się do finału konkursu Elona Muska na najlepszą akademicką konstrukcję prototypu kapsuły Hyperloop. Jednak aby prototyp zbudować, potrzebują finansowego wsparcia internautów. W jednym z serwisów crowdfoundingowych na zebranie 150 tys. zł mają nieco ponad 20 dni.
Hyperloop Pod Competition to zawody organizowane przez firmę SpaceX mające na celu wyłonienie najlepszej akademickiej konstrukcji prototypu kapsuły Hyperloop.
Ten zaproponowany przez Elona Muska piąty środek transportu (obok samolotów, statków, samochodów i kolei to nowy środek transportu, połączenie pociągu i samolotu, umożliwiałby przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością. Dzięki niemu podróż z Gdańska do Zakopanego mogłaby trwać 43 minuty, a z Wrocławia do Warszawy 23 minuty. Zgodnie z założeniami kapsuła z pasażerami lub towarami poruszałaby się w specjalnej rurze bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.
Prace nad taką kapsułą prowadzą inżynierowie na całym świecie. Wśród nich jest zespół Hyper Poland University Team, składający się z 25 inżynierów Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. Właśnie otrzymali oni potwierdzenia, że dostali się do finału konkursu Hyperloop Pod Competition.
Polski projekt zachwycił swoim kompleksowym podejściem do tematu i ciekawym designem, spójną inżyniersko-architektoniczną koncepcję oraz innowacyjnym podejście do procesu projektowania.
Dzięki zastosowaniu materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym np. stopów aluminium, magnezu, czy kompozytów węglowych, konstrukcja jest bardzo lekka, a jednocześnie wytrzymała. Dla zachowania bezpieczeństwa wyposażona jest w dwa niezależne systemy hamowania. Dodatkowo system elektroniczny czuwa nad pojazdem w trakcie jazdy i w razie potrzeby automatycznie uruchamia awaryjne procedury bezpieczeństwa.
Studenci chcą wybudować pierwszy polski prototyp kapsuły Hyperloop. Ale potrzebują do tego wsparcia finansowego internautów. Dlatego też wystartowali z crowdfundingową kampanią na portalu odpalprojekt.pl. Na zebranie 150 tys. zł mają nieco ponad 20 dni. Za taką kwotę mogą zbudować podstawową wersję kapsuły bez napędu. Jeśli zgromadzą na swoim koncie 220 tys. zł – ich kapsuła wzbogaci się o napęd elektryczny, a jeśli 310 tys. zł – zyska w pełni funkcjonalny prototyp z systemem lewitacji i zaawansowaną elektroniką.
Na razie na koncie projektu znajduje się ponad 9 tys. zł.

 
(Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej)