Cała treść

Poznań znów powalczy w European Cycling Challenge

Poznań po raz kolejny staje do rywalizacji w European Cycling Challenge. Przez cały maj będzie walczył o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta Europy z 50 innymi metropoliami. Zwycięży to miasto, którego rowerzyści “wykręcą” najwięcej kilometrów.
Uczestnictwo w European Cycling Challenge 2017 zadeklarowała już m.in. Barcelona, Manchester, Lizbona i Zagrzeb, a także Warszawa, Gdańsk i Wrocław. Rywalizacja rozpoczęła się 1 maja i potrwa przez cały miesiąc. Poznań będzie w niej uczestniczył po raz drugi. Do wyścigu może przyłączyć się każdy. Zachętą do kręcenia kilometrów dla Poznania są nagrody.
– W tym roku szczególny nacisk kładziemy na integrację z komunikacją miejską oraz promocję transportu publicznego i Poznańskiego Roweru Miejskiego, co ma wymiar w nagrodach. Dla uczestnika, który zajmie pierwsze miejsce w poznańskiej drużynie ufundujemy 3-miesięczny bilet okresowy do wykorzystania w 2017 roku – zapowiada Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
By kręcić kilometry dla Poznania należy pobrać aplikację Naviki, zarejestrować się w niej, a następnie dołączyć do konkursu ECC2017 i do drużyny naszego miasta. Aplikacja, oprócz zliczania kilometrów, rejestruje też trasy, którymi przemieszczać się będą rowerzyści.
– Zebrane ślady przemieszczeń rowerowych są dla nas bardzo cenne przy planowaniu rozwoju tras rowerowych, a także wyborze miejsc, gdzie powstają nowe stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego – mówi Wojciech Makowski z Wydziału Transportu i Zieleni. – Liczę też, że rywalizacja zaktywizuje tych, którzy porzucili rowery na zimę, aby wreszcie je odkurzyli i dopompowali – dodaje Makowski.
Na 50 najbardziej aktywnych uczestników drużyny Poznania czekają wyjątkowe koszulki, a na pierwszą dziesiątkę także profesjonalne zapięcia rowerowe. Nowością w tym roku będzie rywalizacja drużynowa poznańskich osiedli. – Na osiedlu, którego mieszkańcy “wykręcą” najwięcej kilometrów, powstanie stacja Poznańskiego Rower Miejskiego. To wspólna deklaracja miasta i firmy Next Bike – mówi Maciej Wudarski. – Stacja ta powstanie w ramach przyszłorocznej rozbudowy systemu – dodaje.
Stan rywalizacji będzie można śledzić na bieżąco na stronie akcji: www.cyclingchallenge.eu
W tym roku European Cycling Challenge odbędzie się już po raz szósty. W  ostatnim roku uczestnicy z ponad 50 miast przejechali aż 4 miliony kilometrów. Zwyciężył Gdańsk, Poznań zajął 9. miejsce, wyprzedzając w ostatnich dniach zaciętej rywalizacji Bolonię – inicjatora zabawy. Łącznie poznańscy rowerzyści przejechali 119 tysięcy kilometrów.

 
(Źródło: Urząd Miasta Poznania)