Cała treść

Przewozy ZTM w Poznaniu na mapach Google

Dzięki porozumieniu pomiędzy Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu i firmą Google niebawem będzie można w pełni korzystać z funkcji Transit, służącej do planowania podróży komunikacją zbiorową. Od kilku dni trwają testy nowej funkcjonalności.
Osoby chcące zaplanować podróż po Poznaniu środkami transportu publicznego zyskują nowe udogodnienie: Usługa Transit na mapie Google umożliwia użytkownikom wyznaczenie trasy podróży komunikacją miejską i podmiejską bezpośrednio na mapie Poznania i okolic. Jednocześnie, nowa funkcjonalność sprawia, że mapa Google jest bardziej kompleksowa i użyteczna w dostarczaniu informacji drogowych.
– Cieszę się, że dzięki współpracy z Google dołączyliśmy do licznego grona miast, w których jest już dostępna funkcja Transit. To kolejne udogodnienie, z którego będą korzystali zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Poznań – mówi Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Aktualna i pełna informacja pasażerska jest jednym z priorytetów ZTM. Na stronie www.peka.poznan.pl/vm funkcjonuje Wirtualny Monitor, który umożliwia sprawdzenie za ile minut (w czasie rzeczywistym) na konkretny przystanek przyjedzie pojazd wybranej przez użytkownika linii. Podobne wskazania są dostępne na tablicach informacji pasażerskiej, znajdujących się na przystankach w części Poznania. Serwis Informacji Pasażerskiej funkcjonuje na POZnan*Kontakt – wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 61 646 33 44. Stawiając na nowe technologie ZTM nie rezygnuje z tradycyjnych form informacji pasażerskiej: rozkłady jazdy oraz komunikaty o wprowadzanych zmianach umieszczane są również na stronie internetowej ztm.poznan.pl oraz na przystankach.
Przygotowania do uruchomienia możliwości planowania podróży na mapach Google były długotrwałe, obu stronom zależało bowiem, aby informacja udostępniana użytkownikom była jak najbardziej precyzyjna. Od ubiegłego tygodnia trwa ostatnia faza testów. Na tym etapie ZTM sprawdza poprawność wszystkich danych, a wszelkie niedoskonałości są na bieżąco zgłaszane i korygowane.
Z  funkcji Transit (transport publiczny) na mapach Google mogą korzystać zarówno użytkownicy komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych.
Wystarczy wejść na maps.google.pl lub uruchomić aplikację na urządzeniach mobilnych i kliknąć ikonkę “Wyznacz trasę”. Po wybraniu opcji “Transport publiczny” i wprowadzeniu punktów początkowego i końcowego podróży system zaproponuje połączenia (ze wskazaniem numerów linii, nazw przystanków, godzin odjazdu-przyjazdu i czasem całej podróży). Wybierając “Opcje” można wskazać preferowane środki komunikacji zbiorowej, a także sposób podróżowania (“mniej przesiadek”, “mniej chodzenia”, “najlepsza trasa”).

 
(Źródło: Urząd Miasta Poznania)