Cała treść

Szybka Kolej Aglomeracyjna pojedzie wokół Krakowa?

Choć od lat Krakowianie marzą o powstaniu metra, w najbliższych latach realizacja tego planu nie wydaje się możliwa. Jest jednak szansa, że jego funkcję już wkrótce może spełnić Szybka Kolej Aglomeracyjna. Wszystko za sprawą propozycji, jaką Koleje Małopolskie – spółka województwa małopolskiego – złożyły prezydentowi Krakowa. Zakłada ona gotowość uruchomienia cyklicznych połączeń kolejowych wokół stolicy Małopolski.
– Rozwój transportu kolejowego oraz Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, jest naszym największym priorytetem. Dziś wszystkie uruchamiane przez nas linie SKA cieszą się ogromną popularnością pasażerów. Nie poprzestajemy jednak na tym, chcemy je wciąż rozbudowywać i ulepszać, stąd propozycja uruchomienia cyklicznych połączeń kolejowych wokół Krakowa – mówi marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.
Propozycja, którą złożyły dziś miastu Kraków Koleje Małopolskie zakłada uruchomienie połączeń kolejowych wokół stolicy regionu. Jeśli się to uda komfortowe pociągi małopolskiej spółki już wkrótce, co 30 minut, będą przewozić pasażerów po trasach tzw. Malej Obwodnicy Krakowa (Mydlniki – Kraków Olsza – Kraków Płaszów) i Dużej Obwodnicy Krakowa (Kraków Mydlniki – Kraków Batowice – Kraków Nowa Huta – Podłęże), które obecnie są wykorzystywane jedynie w ruchu towarowym.
Aby było to możliwe w niedalekiej przyszłości, już dziś konieczne jest podjęcie ścisłej współpracy województwa małopolskiego, miasta Kraków oraz zarządcy infrastruktury PKP PLK. Wszystko po to, by wybudować niezbędne przystanki, węzły przesiadkowe i parkingi typu Park&Ride oraz przeprowadzić remonty, które pozwolą na zwiększenie przepustowości i umożliwią kursowanie pociągów z odpowiednią częstotliwością.
Aktualnie na zlecenia Urzędu Miasta Krakowa przygotowywane jest „Studium Wykonalności dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na terenie Krakowa”, które ma szczegółowo określić możliwości rozwoju transportu kolejowego na obszarze miasta.

 
(Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)