Cała treść

Krakowska komunikacja może być bardziej przyjazna dla niewidomych i niedowidzących

W czerwcu ruszyły w Krakowie pierwsze, oficjalne testy systemu Ezen.se – rozwiązania przeznaczonego dla osób niewidomych i niedowidzących. Jego celem jest ułatwienie im poruszania się transportem publicznym. Testy są realizowane w autobusach linii 124, bierze w nich udział grupa testerów – przyszłych użytkowników systemu. Na bieżąco dzielą się oni swoimi spostrzeżeniami i sugestiami z twórcami Ezen.se. Testy będą prowadzone przez najbliższe trzy miesiące.
Ezen.se to innowacyjny projekt, wspierający osoby z dysfunkcjami wzroku przy poruszaniu się komunikacją miejską. Sercem systemu jest aplikacja mobilna – informuje ona znajdującego się na przystanku użytkownika o numerze i kierunku autobusu, który właśnie podjeżdża. Informacja przekazywana jest za pomocą komunikatu głosowego. Opcjonalnym dodatkiem, podnoszącym komfort użytkowania, jest opaska na nadgarstek typu MiBand. Dzięki niej beneficjenci projektu nie muszą ciągle trzymać smartfona w dłoni. Emitowane przez nią wibracje poinformują o otrzymanym na telefon powiadomieniu z aplikacji.
System opiera się na technologii Bluetooth Low Energy (Bluetooth 4.0). Do jego działania niezbędne jest utworzenie sieci niewielkich nadajników sygnału radiowego – beaconów. Wprawdzie technologia ta jest obecna na rynku od kilku lat, jednak takie jej zastosowanie jest posunięciem niezwykle innowacyjnym i wymaga weryfikacji. Testy przebiegają pomyślnie, a twórcy rozwiązania koncentrują się na zoptymalizowaniu aplikacji pod kątem użyteczności. Finalny produkt powinien dawać użytkownikom niezależność i podnosić komfort podróżowania komunikacją miejską.
Pomysłodawcą rozwiązania jest Rafał Stępień, programista i absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zainspirowała go do tego rozmowa z osobą niewidomą, która stwierdziła, że samodzielne poruszanie się komunikacją miejską jest jednym z najtrudniejszych wyzwań. Od początku prac nad projektem członkowie grupy Ezen.se konsultowali go z przyszłymi użytkownikami. Nawiązali między innymi współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej 6. Przedstawiciele Ezen.se podkreślają, że podstawą przedsięwzięcia jest stworzenie produktu, który nie rozmija się z rzeczywistymi potrzebami odbiorcy. W tym wypadku gra toczy się o komfort i poczucie niezależności dla tych, dla których codzienne poruszanie się środkami transportu publicznego stanowi poważne wyzwanie.

 
(Źródło: Urząd Miasta Krakowa)