Cała treść

Ostrów Wielkopolski czeka na ITS

Miejski Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim ogłosił przetarg na wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportu ITS. Jest to jeden z elementów ostrowskiego projektu związanego z transportem i działaniami niskoemisyjnymi. W dużym skrócie – sygnalizacja świetlna w mieście włączać będzie zielone światło miejskim autobusom. System ma w ramach ogłoszonego przetargu objąć 59 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 11 skrzyżowań.
Przetarg dotyczy zaprojektowania i opracowania dokumentacji, a także dostawy i montażu systemu ITS.
– System ma na celu zapewnienie priorytetu w ruchu autobusom. Włączy on zielone światło w momencie, gdy takiemu pojazdowi grozić będzie opóźnienie. Ruch autobusów będzie stale monitorowany, by system mógł niezwłocznie zareagować – tłumaczy Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.
W efekcie miejska komunikacja ma działać płynniej, a pasażerowie nie będą narażeni na opóźnienia w rozkładzie jazdy. System wpłynie na komfort korzystania z komunikacji miejskiej, co może zwiększyć liczbę nią podróżujących, a to z kolei jest bardzo istotne w kontekście walki o jakość ostrowskiego powietrza.
Układ nadawczy zamontowany zostanie w 59 pojazdach Miejskiego Zakładu Komunikacji, natomiast układ odbiorczy (który połączony jest ze sterownikiem sygnalizacji świetlnych) na 11 skrzyżowaniach.
Docelowo ostrowski ITS ma zostać poszerzony o kolejne skrzyżowania. Pod uwagę bierze się także włączenie do systemu pojazdów uprzywilejowanych – karetek, samochodów straży pożarnej, czy policji.
Wdrożenie systemu ITS jest jedną z części projektu, na który Ostrów Wielkopolski pozyskał blisko 15 milionów dofinansowania. Chodzi tu o „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski”.
– Już w tegoroczne wakacje ruszyła wymiana taboru w Miejskim Zakładzie Komunikacji na autobusy ekologiczne. Poza nowymi autobusami i systemem ITS pojawi się także system roweru miejskiego, wybudowany będzie parking buforowy ze ścieżką rowerową, zmodernizujemy również oświetlenie.     – To najwyższe bezzwrotne dofinansowanie w historii Ostrowa Wielkopolskiego – mówi prezydent Beata Klimek.
Wszystkie elementy wspomnianego projektu maja zostać zrealizowane do 31 stycznia 2018 roku.

 
(Źródło: Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim)