Cała treść

Sekundniki wracają do Torunia

W Toruniu pierwszy wyświetlacz czasu został zamontowany pod koniec 2009 roku na skrzyżowaniu Szosa Chełmińska-Odrodzenia. Urządzenie spotkało się z dużą aprobatą kierowców. –  Wspomniane skrzyżowanie czekało na przebudowę. Było niebezpieczne. Zamontowanie wyświetlacza było trafionym pomysłem, do czasu przebudowy tego miejsca udało się usprawnić ruch i co najważniejsze poprawić bezpieczeństwo -mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD.Pozytywne sygnały od kierowców sprawiły, że wyświetlaczy zaczęło przybywać. –Ograniczeniem było jedynie to, że można było je montować tylko na sygnalizacjach stało czasowych, czyli takich, gdzie światła załączały się niezależnie od natężenia ruchu – dodaje Kobus-Pęńsko. W połowie  2014 roku na terenie miasta, sekundniki były zamontowane na  8 skrzyżowaniach.
W związku z trwającą dyskusją, co do legalności urządzeń, w sierpniu 2014 roku, wojewoda kujawsko-pomorski zobowiązał miasta do usunięcia urządzeń. Wszystkie zostały usunięte. Trafiły one do magazynu i czekały na swój czas.
Pod koniec maja b.r. Minister Infrastruktury i Budownictwa podpisał rozporządzenie w sprawie sekundników. Decyzja ta umożliwia legalne przywrócenie wyświetlaczy. – Od 2014 roku wiele się zmieniło na naszych ulicach. W związku z realizacją wielu inwestycji sygnalizacje stało czasowe ustąpiły miejsca sygnalizacjom inteligentnym akomodacyjnym, które dostosowują się do natężenia ruchu. W tej chwili w Toruniu mamy trzy miejsca, gdzie mogą powrócić wyświetlacze. Legionów-Podgórna, Legionów-Żwirki i Wigury oraz na al. św. J. Pawła II – wyjaśnia Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.
Montaż urządzeń zakończy się w przyszłym tygodniu.

Warto wiedzieć:

Wiedza ile czasu pozostało do zmiany świateł, pozwala uczestnikowi ruchu drogowego na wcześniejsze przygotowanie się do podjęcia odpowiednich działań w momencie zmiany świateł. Przyczynia się to do uzyskania wielu korzyści.
Wyświetlacz czasu daje możliwość kierującemu pojazdem wcześniej przygotować się do ruszenia tak, aby po zapaleniu się światła zielonego pojazd ruszał a nie dopiero przygotowywał się do tego manewru. Skutkuje to poprawą przepustowości na skrzyżowaniach.
Wyświetlacz aktywnie przyczynia się do ochrony środowiska, gdyż znajomość czasu świecenia światła zielonego, zapobiega gwałtownemu przyspieszaniu, zaś kierowcy oczekujący na czerwonym świetle mogą wyłączyć silnik. Skutkuje to redukcją emisji spali i zmniejsza zużycie paliwa.
Wyświetlacz poprawia płynność oraz bezpieczeństwo ruchu, gdyż kierujący pojazdem widząc, że ma jeszcze dużo czasu na świetle zielonym, nie przyspiesza. Powoduje to, że przejazd przez skrzyżowanie jest bezpieczniejszy i bardziej płynny. Przy złych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg), znajomość czasu wyświetlenia światła zielonego umożliwia wcześniejsze przygotowanie się do manewru zatrzymania. Pozwala to uniknąć gwałtownego hamowania.

 
(Źródło: MZD Toruń)