Cała treść

Bezobsługowe metro dla Kuala Lumpur otwarte

Otwarto linię metra w Kuala Lumpur o długości 51 km, składającą się z 31 stacji. Linia obsługiwana jest przez 58 pociągów Inspiro Siemensa, kursujących co 3,5 minuty. Jest to także pierwsze w pełni bezobsługowe metro Inspiro i według szacunków z metra będzie korzystać dziennie 400 tys. pasażerów.
Kuala Lumpur to kolejne po Warszawie miasto, w którym funkcjonują już pociągi nowej generacji Siemens Inspiro. Czterowagonowe składy są wykorzystywane na nowej linii MRT Sungai-Buloh – Kajang Line (linia SBK), przebiegającej z północnego zachodniej części stolicy Malezji – Kuala Lumpur, na południowy wschód – do aglomeracji Klang Valley.
Nowa linia MRT w obszarze metropolitalnym Kuala Lumpur jest pierwszą z trzech planowanych linii w projekcie transportu publicznego Klang Valley. Tor ma długość 51 km i usytuowane są przy nim 31 stacji. Dwanaście z nich otwarto w grudniu ubiegłego roku. Dziewiętnaście kolejnych zostało uruchomionych 17 lipca br. – dwa tygodnie wcześniej niż pierwotnie zakładano.
– Jesteśmy bardzo dumni z naszego pierwszego projektu w Malezji. Nie zawsze było łatwo, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z udanego otwarcia – powiedział Helmut Beismann, dyrektor projektu ds. zajezdni i konserwacji pojazdów z Siemens AG.
W 2012 r. Siemens podpisał umowę z korporacją Mass Rapid Transport (MRT) w Malezji na wybudowanie dwóch zajezdni dla metra, a także na dostarczenie 58 sterowanych autonomicznie pociągów Inspiro wraz z wyposażeniem ich w ultranowoczesne urządzenia do pomiarów geometrii i warunków toru. Realizacja całego zamówienia trwała ponad 4 lata.
Pociągi zostały zaprojektowane przez spółkę Siemens w Austrii i Niemczech, a nadwozia wagonów zostały wyprodukowane w CSR Puzhen, w Chinach. Montaż końcowy pojazdów  odbywał się w Malezji. Dodatkowo w ramach projektu przeszkolono 30 lokalnych techników i  inżynierów z korporacji MRT.
W najbliższych latach pociągi Inspiro zostaną dostarczone także do Sofii i Dubaju.
W aglomeracji miasta Kuala Lumpur żyje prawie 4 miliony ludzi, z czego 1,2 mln z nich mieszka w pobliżu nowej linii metra. Szacuje się, że od momentu pełnego uruchomienia linii z metra będzie korzystać co najmniej 400 000 pasażerów dziennie.

 
(Źródło: Siemens Sp. z o.o.)