Cała treść

Ruszyła budowa “aktywnych” przejść dla pieszych w Warszawie

Rozpoczęła się budowa “aktywnego” przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Lenartowicza w Warszawie. Do końca września powstanie 17 takich zebr, które poprawią bezpieczeństwo pieszych.
Prace wykonuje firma Euroasfalt. Składają się one z kilku etapów. Montowana jest specjalna antypoślizgowa nawierzchnia, ułatwiająca hamowanie oraz dodatkowe oznakowanie. Na przejściu pojawiają się także czujniki wykrywające pieszych i sygnalizacja ostrzegawcza. Do końca września „aktywne” przejścia powstaną w 16 kolejnych lokalizacjach.
 

Jak to działa?
 

Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.
System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.
W 2016 roku pilotażowo aktywne przejście wybudowano na ul. Kondratowicza, przy Parku Bródnowskim. Po okresie testów Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zdecydował wdrożyć to rozwiązania w innych miejscach Warszawy.

 
(Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie)